100 Z.E. bleek zeer tevreden te zijn over de gang van zaken en bedankte persoonlijk verscheidene schippers. Geschat Werd, dat vanaf 1 t/m 7 Februari ongeveer 4000 mensen uit Zierikzee geëvacueerd waren. Deze dag arriveerde per Eijkspolitieboot een opnameploeg van de Ne derlandse Televisiestichting. De commissaris der Koningin hield een korte toespraak voor de camera en de microfoon. Ook de burgemeester sprak een kort woo>rd voor de televisie-uitzending- op 8 Februari en voor de- buitenlandse televisiestations sprak hij een dankwoord voor de ontvangen hulp» In do -stafvergadering van Zaterdagavond 7 Februari was ook de Commis saris der Koningin aanwezig» Deze deelde o.a. mede-, dat het evacua- tiebeleid in de Ministerraad zou worden besproken, waarbij de moge lijkheid van een speciale noodwetgeving onder het oog zou worden ge zien, daar men huiverig was, de artikelen 219 en 220 van de Gemeente wot en art, 448 wan het Wetboek van Strafrecht te hanteren. Er kwam echter bericht van de regering, dat zij geen termen aanwe zig achtte, om tot dwang-evacuatie te besluiten op basis van een noodwetgeving. Het bleek, dat de Commissaris voor Westelijk Schouwen een aparte evacuatie-commissaris had benoemd, nl. de heer J.J. Vriesendorp van Renosse te Eenesse (slot Moermond) Op Zondag 8 Februari (de Nationale Eouwdag)toen te Zierikzee drie kerkdiensten in de Grote Kerk werden gehouden, deed wethouder den Boer in de middagdienst een dringend beroep op de bevolking, mede te werken aan de evacuatie van Zierikzee. Het aantal evacué's was die Zondag echter maar gering (plm.lOO) waar- toe bovengenoemd regeringsbericht vanzelfsprekendin hoge mate had bijgedragen. Des morgens had de Minister van Sociale Zaken, Z.Exc. J.G. Suurhoff een bezoek aan Zierikzee gebracht en deze deelde mede, dat de kwes tie van de evacuatie opnieuw in de Ministerraad zou worden besproken, waarbij bezien zou worden, of een beperkt noodrecht mogelijk zou zijn. Op Maandag 9 Februari kwam in de stafvergadering wederom de evacua tie ter sprake, medo naar aanleiding van mededelingen van de heer T.B. v»d» Straaten over do waterstaatkundige toestand op het eiland, waarbij bleek, dat die zowel in Schouwen (door het steeds dieper worden van hot Schelphoekgat) als in Duiveland steeds ongunstiger werd. Bovendien zou het op 16 Februari springtij zijn en waren de ■weersverwachtingen niet bijster gunstig. Kolonel van Waning stelde de Commandant Zeemacht te Den Haag tele-- fonisch van een en ander op de hoogte-, met het verzoek, dit aan de 'Rijkswaterstaat te den Haag -door te geven. De Commandant Zeemacht machtigde de Kolonel, alle noodzakelijke mid delen in Zierikzee en op het eiland aan te houden, zolang hij dit in verband met de waterstaatkundige toestand noodzakelijk achtte. Op Dinsdag 10 Februari te 12.36 uur, werd onverwachts een telegram van Minister Be-el ontvangen van de volgendeinhouds Directeur-Generaal Rijkswaterstaat en Hoofdinspecteur Volksgezond heid berichtten_mij liedenoclitend, dat waterstaatkundige toestand en volksgezondheid op het eiland thans niet meer zodanig worden.Be dreigd, dat evacuatie moet afgedwongen. Verzoeke daarom voort .te gaan met evacuatie op vrijv^illige basis. Beel. Dit telegram werd uitvoerig in de stafvergadering van die avond be sproken. B. on W. voelden-het als een aanduiding, dat cLe-,regering. niet achter hen stónd, in het mede doer de heer- Francken aangegeven eva- cuatiebeloid en waren begrijpelijkerwijze onaangenaam erdoor verrast. Wethouder den Boer meende; "dat hij- nu wel kon gaan emigreren". Zodoende was het gemeentebestuur, wat het evacuatiebeleid -betreft geheel aan zichzelf overgelaten en daarom moest ook de Gemeenteraad hierin volkomen worden geleend. De oplossing van het probleem was er echter niet eenvoudiger op ge worden. Wel was men ervan overtuigd, dat op de geldende vrijwillige basis, de evacuatie niet door kon blijven gaan. Er bevonden zich nog 4000 a 5000 mensen in de stad, wat te veel werd geacht. Wel liepen deze mensen geen direct' verdrinkingsgevaardoch bij spring tij bij N.W. wind, zouden deze hun toevlucht moeten zoeken -op een

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 101