De watervoorziening van het zwaar getroffen Schouwen-Duiveland door Ir M. J. STOEL FEUERSTEIN Afb. De plaats waar het eiland, bijna in tweeën was gesneden. De noodleiding voor de drinkwatervoorziening moest op jukken over het gat worden gevoerd. Fig. 1. Where the island was nearly cut into halves. A temporary pipe-line on supports was laid across the gap. Fig. 1. Uendroit ou Vile jut presque coupée en deux. Une conduite d'eau tempor aire sur supports traverse la rupture. I. Een vernielde waterleiding Pas als de huidige generatie is uitgestorven zullen de klanken „Schelphoek" en „Ouwerkerk" vervagen, maar zij zullen in de geschiedenis tot in lengte van dagen voortleven. Deze klanken geven een associatie met eindeloze watervlakten in de polders van Schouwen en Duiveland en met gevoelens van volharding en door zettingsvermogen om dit eiland weer bewoonbaar te maken. 1 Februari 1953 is dit eiland grotendeels ten onder gegaan. Droog gebleven was het duingebied, de z.g. „Westhoek'' en als een corridor het land van Zonnemaire, Noordgouwe en Sehud- debeurs ten noorden van Zierikzee. Brouwershaven en Zierikzee waren twee eilanden, die via dijken en droog gebleven wegen in de corridor met elkaar waren verbonden. Tussen de Westhoek en Brouwershaven was alleen bij laag water verbinding mogelijk over de weg onderlangs de zeedijk tussen Scharendijke en Brou wershaven, welke zwaar gehavende dijk de enige scheiding was tussen de Rijn en de Scheldedelta. Ten oosten van de lijn Zierik- zee-Dreischor staken slechts de kruinen der dijken boven het water uit. Hier was geen „land" meer. Met de ondergang van dit eiland was ook het intercommunale waterleidingbedrijf vernield. Een bedrijf dat sedert de oorlog 1940/45 geen vrede heeft gekend en dat wel zeer zwaar door de slagen van het noodlot is getroffen! De inundatie met zeewater door de vijand in 1944 werkte funest op de kwaliteit van het gietijzeren buizennet, dat zwaar door corrosie werd aangetast. De watertoren in Zierikzee werd door de Duitsers in 1944 vernield. De laatste jaren is een harde strijd gevoerd tegen de gevolgen hiervan waaronder het bedrijf zowel technisch als financieel nog zwaar ging gebukt. In deze moeilijke situatie kwam de over stromingsramp, en het is diep tragisch dat de directeur dhr j. H. Scheuerman door ziekte verhinderd was om zelf op 1 Fe bruari 1953 op de bres te staan om zijn levenswerk te redden en weer op gang te brengen, waar zulks mogelijk was. Met hoeveel meer recht zou het navolgende door hem zijn neer geschreven inplaats van door mij, die als collega en vakgenoot met het personeel van dhr Scheuerman de reconstructie van dit verniel de bedrijf ben begonnen. Het is hier de plaats om te getuigen van de grote volharding en toewijding van het personeel van de N.V. Waterleiding Mij. „Schouwen-Duiveland", dat werkzaamheden verrichtte onder soms levensgevaarlijke omstandigheden en waar voor maanden lang in feite geen uren van rust bestonden. Inderdaad was het bedrijf vernield, zoals een speelgoedspoor weg van enige omvang vernield zou worden door een dronken man die er doorheen zwalkt. II. Noodreparatie Aangezien de verbinding van het pompstation te Burgh met het midden van het eiland was verbroken, werd onmiddellijk be gonnen met de aanvoer van drinkwater per tankboot. Dank zij de grote voortvarendheid van het Gemeentelijk Waterleidingbedrijf van Rotterdam werd al zeer spoedig een geregelde dienst met tankschepen op Zierikzee geopend. Ook Brouwershaven ontving water per tankschip. De midden in het land gelegen plaatsen zoals Zonnemaire, Noordgouwe en Schuddebeurs, die niet overstroomd waren, ontvingen het water vanuit Zierikzee per as. De dorpen in de „Westhoek" n.l. Burgh, Haamstede en Renesse werden op nor- 34

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 6