zieningen. Deze moesten voor een aantal plaatsen, zoals Middelburg en Bruinisse, vrij lang gehandhaafd blijven. In verreweg de meeste gevallen was de oplossing deze, dat water van buiten af aangevoerd werd. Omdat het gebied met zeewater was overstroomd was vrijwel nergens zoet water aanwezig, hetgeen met zich meebracht dat waterzuive ringsapparaten niet toegepast konden worden. Zonder de hulp van anderen te kort te willen doen mag hier gezegd worden dat de Rotterdamse waterleiding, die voor normale tijden dé beschikking heeft over een vloot van waterboten ter bediening van de binnenschippers, op lofwaardige wijze gezorgd heeft voor een intensief watertransport. Door de toevoeging van een passende dosis chlooramine werd ge waakt tegen besmetting tijdens het vervoer. Andere water leidingmaatschappijen, zoals die in Noord-West-Brabant, organiseerden in hun eigen gebied een voorziening met rijdende of vastopgestelde watertanks. Met grote activiteit werd gezorgd dat drinkwater beschikbaar kwam in de droog gevallen gebieden ten behoeve van de terugkerende bevolking. Zoals hierboven reeds terloops werd opgemerkt konden waterzuiveringsapparaten in het grootste deel van het gebied niet gebruikt worden door het ontbreken van zoet water. De militaire waterzuiveringswagens, waarvan de Amerikanen er 30 (capaciteit 8 m'Vh) en de Engelsen er 12 (10 m'Vh) zonden, met bedieningsmanschappen, hebben dan ook niet alle dienst kunnen doen. In overleg met de militaire autoriteiten, zowel van de Sectie Preventieve Geneeskunst van de K. L., als van de Genie, werd getracht deze apparaten zoveel mogelijk in te schakelen, waarbij de hoofdinspectie van de volksgezond heid als contactorgaan optrad. In de gevallen dat dit gelukte hebben de waterzuiveringswagens stellig nuttig werk gedaan, zoals te Domburg, waar zij geruime tijd bleven, te Dordrecht en te Steenbergen, waar zij in de eerste dagen dienst hebben gedaan. Ook te Strijen, Puttershoek, de Alblasserwaard, Numansdorp, Zuidland, Hellevoetsluis en te Maasdam heb ben deze apparaten gedurende korter of langer tijcl drink water geleverd. Door al deze maatregelen was de behoefte aan individuele middelen tot waterzuivering gering, hetgeen stellig een voordeel is geweest, omdat het gebruik van che mische middelen voor waterzuivering door het publiek niet aangemoedigd moet worden. De inspectie had de beschikking over 100.000 Halazonetabletten (8 mg), doch deze zijn slechts ten dele uitgereikt via het Rode Kruis of plaatselijke geneeskundigen. Bovendien werd, kort na de ramp, een radiobericht uitgezonden met aanwijzingen omtrent de be reiding van drinkwater in noodgevallen. Het bovenstaande zal slechts een zwakke indruk hebben gegeven van de inspanning die nodig is geweest om, in onderlinge samenwerking, de voorziening met drinkwater van de getroffen gebieden te realiseren. De waterleiding bedrijven, het K.I.W.A., de samenwerkende laboratoria, hel Rijksinstituut voor Drinkwatervoorziening, alle zonden bun beste krachten, die eendrachtig hebben samengewerkt onder vaak zeer moeilijke omstandigheden. Dat in de getroffen gebieden geen gevallen zijn aangegeven van besmettelijke ziekten, die veelal door besmet water worden overgebracht, moge voldoening schenken aan allen die, ieder op zijn wijze, hebben bijgedragen om dit resultaat te bereiken. 9

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 3