- 11 - IIuITVOERING- II - 1Voorbereidende werkzaamheden. In de eerste vier maanden na de ramp werden in het geheel geen werkzaamheden aan het gat verricht. Eerst na de sluiting van het gat bij Sirjansland kon op 8 Juni worden begonnen met het maken van een werkhaven en een zathe (bijlage 12). De uitkomende specie ?/erd gebruikt voor het opspuiten van een werkterrein naast de haven aan de westzijde van het gat. De week daarop werd met behulp van een dragline een aanvang gemaakt met de bouw van een kade voor een kleiput op het hoge schor van de Polder Vierbannen. Deze kade zou later - na de slui ting - tot definitieve dijk worden verzwaard (paragraaf II - 3 Dezelfde week werd met het zinkwerk begonnen (totaal 16000 p m met een snelheid van een zinkstuk per dag groeide de grond- bezinking op de bodem van het sluitgat (bijlage 7). Voordat deze gereed kwam, werden nog tot steun van het oostelijk landhoofd en de westelijke aanzet zinkstukken ter weerszijden van het gat neer gelaten. Zo konden op 3 Juli de vier caissons van het oostelijk land hoofd worden geplaatst (bijlage 8). Met de bouw van de dam, die de oude dijk met dit landhoofd zou moeten verbinden, was reeds twee weken eerder (op 22 Juni) begonnen. Het eerste gedeelte was met de specie gemaakt, die ter plaatse aan het restant dijk werd ontleend. Het volgende gedeelte werd met zand opgespoten tussen twee kaden, aan de buitenzijde een kleikade aangereden met vracht auto's, aan de polderzijde een dam van zandzakken in kooien. Dit ging eenvoudig voorzover de dam over het maaiveld werd getraceerd, dat elk laagwater droog viel. Het bleek echter onmogelijk met de grond uit de oude dijk het diepere gedeelte tot aan de caissons te dichten. Na enkele dagen verreefs proberen werd de verbinding gemaakt met zinkstukjes en steen en - boven laagwater - met zandzakken, (zie doorsnede B - B op bijlage 8). Het benodigde zand werd ontleend aan de zuigput bij Sirjans land, die reeds voor de sluiting van dat gat had dienstgedaan. De leiding van de perszuiger werd hiertoe via het haventje :!de

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 14