- 7 - Het model werd gebouwd in een bak op een horizontaal gestel de vloer. Aangezien van Sirjansland en Oosterland geen hoogte- li jnenkaart bestond, werd voor het model improvisorische lucht- kartografie van deze polders toegepast. In het model werd op één plaats een getij opgewekt en door een omloop geleid, die zoveel weerstand had, dat zowel bij Ouwer- kerk als bij Stevensluis de juiste getijden optraden. De klep werd met de hand zodanig bewogen, dat de waterstand in de omloop de gewenste getijkromme kon volgen. De gedraaide getijkromme werd bovendien geregistreerd, zodat mogelijke fouten konden wor den verdisconteerd. Om het model te controleren werd een in de werkelijkheid waargenomen getij gedraaid (in dit geval het getij van 8 Mei 195S). Da uitbreiding van de geulen bij Ouwerkerk, waarvan de juiste situatie toen nog niet geheel bekend was, werd het ver loop van de waterstanden juist weergegeven. Later bleek de aan gebrachte uitbreiding ongeveer met de werkelijkheid overeen te stemmen. Betreffende de resultaten van het onderzoek in het getij model kan het volgende worden vermeld. Op bjjlage 10 zijn bij verschillende situaties de getij- lijnen van Stevensluis-binnen gegeven. Hieruit kunnen direct de vervallen in het dijkgat worden gemeten, met behulp waarvan de snelheden zijn te bepalen met de formule v )Jt |/2gz m/sec. Hierin is een verliescoëfficiëntg de versnelling van de zwaartekracht en z het verval in het gat. De situatie bij het gat van Stevensluis en het Dijkwater maakt een opgave van de u coëfficiënt zeer moeilijk, zodat uit de vervalkromme geen snelheidslijn is geconstrueerd. Een andere methode, waarbij de debieten die door de dijkgaten stromen worden berekend uit de berging op het eiland, geeft ook een snelheidslijn, wanneer op elk ogenblik het doorstromingsprofiel van het dijkgat bekend is. Echter ook deze methode gaf bij het gat van Stevensluis moeilijk heden aangezien de plaats van het wantij bij eb en vloed voor de verschillende toestanden niet voldoende nauwkeurig kon worden be paald. el kon uit het getijmodel de buiten- en binnenwaterstand bij Stevensluis op elk tijdstip worden opgegeven ten behoeve van het tweede model, waarin de sluitingsmanoeuvre werd onderzocht.

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 10