THANS Gouwzee sloeg een gat van meer dan een kilometer lengte. Al liet land van Amsterdam tot Edam en van Zaandam tot Purmerend stond onder water. Gelukkig is er wonder boven wonder in dit gehele gebied niemand verdronken. De schade beliep echter enkele millioenen. Ook Rotterdam stond in 1916 gedeeltelijk onder water. Inundaties 1944 Moeten wij nu, na dit eentonige relaas van natuurrampen ook nog spreken over het kwaad, dat mensen ons hebben aangedaan? Het zij zo, maar dan slechts in het kort en we beperken ons weer tot het thans geteisterde gebied. Daarom is de ramp vooral in Zeeland juist zo verschrikkelijk, omdat men de gevolgen van de opzettelijke inundaties nog niet eens geheel te boven was. Laten we spreken over Walche ren. In October 1944 vertelde de Engelse radio het onshet Hoofd kwartier van de Geallieerde expe- ditionnaire macht ziet zich ge noodzaakt de dijken van Wal cheren te bombarderen. Wij begrepen zij het met een beklemd hart als we aan de bevolking dachten dat dit nodig was. De Duitse bezetting was verontwaardigd. Zo'n wijze van oorlogsvoering was onmense lijk. Zélf hebben de Duitsers echter een gebied onder water gezet, dat zestien maal zo groot was. Vrijwel alle Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden zetten zij gedeeltelijk onder het zoute water van de Noordzee, om van de andere gebieden (Wieringer- meer!) nog maar niet te spreken... Maar de Zeeuwen zouden geen Zeeuwen geweest zijn, wanneer ze niet onmiddellijk aan de op bouw zouden zijn begonnen, toen de wapenen waren gestrekt. Februari 1946 was Walcheren weer droog. De dijken waren reeds veel eerder hersteld, ook het 750 meter brede en moeilijke gat bij Rammekens, waar nu de dijk weer is doorgebroken. Is het niet om de moed te verliezen? Hoe trots waren de bewoners niet, er weer in zo'n korte tijd een land bewoonbaar te hebben gemaakt, waar drieduizend woningen en bedrijven vernietigd waren en vijftien duizend be schadigd. Nog geen tiende deel van de woningen was er onbeschadigd afgekomen op Walcheren. De schade bedroeg honderden millioenen. Het is om te huilen Wij schreven het bovenstaande in de nacht van Maandag op Dinsdag. Al schrijvend beleefden wij een drama in vele bedrijven. Een dramagroots als een Griekse tragedie. Een strijd van nietige mensen tegen een overweldigende Macht. Ieder van ons zal deze 446 - 15

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1953 | | pagina 17