een stuk dak tegen een dijk aanspoelde; in het leven van de ouders, die na uren wachten op het dak van hun huis hun kindje van koude zagen sterven; in het leven van het zesjarig meisje, dat twee maanden na de ramp nog elke nacht op schrikt in haar slaap en het uitgilt van angst voor het water? „Luctor et Emergo", „Worstelen en bovenkomen", „Beurzen open, dijken dicht", „Het verdronken land zal weer herrijzen", luiden de leuzen in krant en radio. 160.000 hectare zal weer worden bebouwd. Het agrarische Zuid-Westen zal wederom als belangrijke leverancier van consumptieaardappelen en wintertarwe de faam van de Ne derlandse landbouw1 hoog houden. Alles zal weer normaal worden, we keren terug tot de normale toestanden er zijn er al, die dromen: „Het ruisend-golvend graaneen stralend-hete zomerzonde tril- lend-zwangere lucht vol zacht ge- j'Xr gons en zoete geurenklokke- tonen die van de dorpstoren om- laagzweven over de goudgele zee van wiegende halmenAan de horizon klotsen de golven op de basaltglooiing, en over het eiland klinkt het zacht gestamp van verre motoren: visserschepen die in de tSÏfSèf* nacht hun geluk gaan beproeven." y Laat het ons duidelijk zijn: zo was het nimmer, en zo wordt het "iï nooit! Het leven van de landman rolde nimmer genoeglijk heen! Voordat het graan golvend ruist, hebben de regenvlagen de kleren van de landarbeider doorweekt. Voordat de zomer zon straalt heeft het dorp in Zuid-West Nederland een modderige herfst, een koude en gure winter en een nat voor jaar achter de rug, geïsoleerd van dat deel van het land w'aar juist in die periode het culturele leven zijn hoogtepunt bereikt. En het geklots van de golven zal onze generatie niet meer van de vreedzame bedoelingen van het water kunnen over tuigen, evenmin als wij ooit nog onbegrensd vertrouwen zullen hebben in de afstand tot de horizon die ons scheidt 5

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1953 | | pagina 7