volstaan met enkele korte vermeldingen in andere para grafen. Wij stellen er prijs op onze dank te betuigen aan Mejuf frouw' Wika G. van den Akker, drs E. Lopes Cardozo en drs P. H. Vrijhof voor hun inlichtingen, suggesties en cor recties, die het tot stand komen van de brochure zeer hebben bevorderd. Terug naar een normale samenleving „We meenden dat we drie jaar nodig zouden hebben om onze plannen met betrekking tot het maatschappelijk w'erk in onze gemeente te kunnen realiseren", zegt ons een burge meester van een der getroffen plaatsen. ,,De watersnood heeft deze plannen niet vernietigd. Ze moeten niet zoals zo vele andere uitgesteld of op de lange baan geschoven worden, maar ze moeten integendeel, onvol doende uitgewerkt, en zonder de nodige deskundige krachten, op korte, voor een deel zelfs zéér korte termijn gerealiseerd worden." „Plotseling is er een situatie ontstaan", vervolgt hij, „waarin dit werk dringend aan de orde is", en hij somt op hoe de toestand in zijn gemeente eensklaps een wijziging heeft onder gaan, waardoor de gehele structuur van de samenleving ver anderd is. „Nog zitten we in de tijd van de 'noodverbanden', maar reeds herstelt zich het normale leven. De eerste evacué's zijn terug. De andere volgen binnen enkele weken. Velen van hen vinden een woning die in geen enkel opzicht meer herinnert aan die, w'aaraan zij zich in de loop der jaren gehecht hadden. Alles wat met het begrip 'thuis' was ver bonden ontbreekt thans. In de gunstigste gevallen vinden zij een huis waaruit door de meisjes van de reinigingscolonnes de modder verwijderd is. Wanneer deze mensen niet reeds bij hun terugkomst opgevangen worden, krijgen sommigen van hen slagen te incasseren, waartegen ze niet opgewassen zullen blijken te zijn.'' Een hoofd van een ULO-school in een minder ernstig getroffen plaats van het rampgebied schrijft: „Tien dagen na de ramp ben ik begonnen met school te houden, aanvanke lijk zittende op de grond, later op stoelen aan tafels op schragen, nu op banken. ■x

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1953 | | pagina 5