Wij aarzelen niet een dergelijke opzet hoe begrijpelijk overigens resoluut af te wijzen, omdat wij er van overtuigd zijn dat veel meer bereikt wordt wanneer men de omgekeerde weg bewandelt. Voor alles is nodig goed geschoolde leiding die in dienst van de gehele dorpssamenleving (dorpscommissie) kan werken. Wanneer volstaan kon worden met het handhaven van de status quo in het dorp, zou een dorpshuis zonder beroeps leiding voldoende zijn. Wij hopen evenwel duidelijk gemaakt te hebben dat het onmogelijk is de bestaande toestand te be stendigen omdat de gehele dorpssamenleving in beweging is. De gezondmaking van de landbouw na de zware crisis op het einde van de vorige eeuw heeft zeer veel geld gekost, maar er w'as geen andere keus, en bovendien was het geens zins verloren geld: de kost gaat nu eenmaal altijd voor de baat uit. De gezondmaking van de agrarische samenleving vergt thans evenzeer grote bedragen. Er zijn reeds enkele positieve aanwijzingen die mogelijkheden kunnen inhouden voor een definitieve oplossing van de grote financiële problemen die hier liggen. Het nieuwe Ministerie van Maatschappelijk Werk heeft veel aandacht voor het maatschappelijk en cultureel opbouw werk, gezien het feit dat een zelfstandige afdeling er voor in het leven geroepen werd. Verder is het verheugend dat de Provincie Zuid-Holland als eerste in den lande het jeugdzorgwerk massajeugd werk") heeft willen helpen financieren. Weliswaar is dit werk slechts een onderdeel van een veel groter complex van be moeiingen, en is men afgeweken van het aanvankelijke plan het subsidie grotendeels aan het w*erk ten plattelande te doen toekomen, maar een eerste, uiterst belangrijke stap is hier niettemin gezet. Verdergaande steunverlening zal moeten volgen en alleen een gezamenlijke inspanning van het particulier initiatief, ge meente, provincie en rijk zal aan de te stellen eisen kunnen voldoen. Dat moet gewaagd worden, want staande voor het dilemma: er op of er onder, is er geen andere mogelijkheid. 47

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1953 | | pagina 49