In 1915 ontstond het eerste huis te Paterswolde en na de oorlog werden in de omliggende plaatsen in het Noorden van Drente en het Zuiden van Groningen soortgelijke dorps centra opgericht. Momenteel zijn alleen in de provincie Groningen al meer dan twintig dorpshuizen gevestigd. Ook in Friesland en Drente breidde het dorpshuiswerk (hier en daar ook buurthuiswerk genoemd) zich uit, terwijl in de jaren na de tweede wereldoorlog ook in Gelderland tal van initiatieven ontstonden. Ook in Zuid-Holland en Zeeland werd een begin gemaakt. Oostvoorne kreeg zijn vereniging „Ons Dorpshuis", Nieuwe Tonge en Middelharnis volgden, ieder op eigen wijze, en Alblasserdam maakte grote plannen. In Zeeland werd te Waarde begonnen met dorpshuis- w'erk. Alle begin is moeilijk, vooral wanneer achtergronden en beginselen niet duidelijk vastliggen en de bevolking wan trouwend staat tegenover nieuwe experimenten. „Wat de boer niet kent, dat eet hij niet" is een zegswijze die vooral in Zuid-West-Nederland opgaat. Het zou misschien geen spreekwoord meer zijn, als de boer in de hongerwinter honger geleden had, want in de nood eet ook de boer wat hij niet kent. En wat voor de boer geldt, geldt wellicht in nog sterker mate voor de arbeider, en daarom is het zaak dat de autochthone bevolking van het agrarische Zuid-Westen de nood leert kennen van de samenleving waarvan zij deel uitmaakt. Dan zullen zij ook het dorpshuiswerk kunnen accepteren als belangrijk onderdeel van het maatschappelijk en cultureel opbouwwerk. En eenmaal geaccepteerd zal het weldra niet meer gemist kunnen worden. Het zal blijken een onmisbare, uiterst belang rijke en nuttige functie in de dorpssamenleving te vervullen. Voorwaarde is evenwel dat het door de gehele bevolking gedragen, goed opgezet en goed geleid wordt. We weten dat vooral dit laatste, wanneer dit impliceert dat beroepsleiding wordt aangesteld en dat doet het! - op weerstand zal stuiten. Men accepteert nu eenmaal moeilijk leiding in dorpsaangelegenheden -en nog wel op het terrein 44

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1953 | | pagina 46