Het toneel kan zo gebouwd worden dat het, afgesloten van de zaal, als vergaderkamer dienst kan doen. Zeer gewenst is ook dat er een keuken in het gebouw aanwezig is. Niet slechts als gelegenheid om koffie te bereiden voor de deelnemers aan vergaderingen of de bezoekers aan uitvoeringen, maar ook als plaats waar cursussen, bij voor beeld van de Commissie voor Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande georganiseerd kunnen worden. Een aantal kleine vergader- en clubkamers is verder zeer gewenst. Daarin kan een bibliotheek worden ondergebracht (samenwerking met naburige O.L.B.'s biedt vele mogelijk heden). Ook de maatschappelijke werkster of de arts kan er van gebruik maken voor spreekuur of consultatiebureau. Er kan een jeugdspaarbank in gehuisvest worden en iedere bonafide instelling die (spreekuur-)ruimte wil huren kan er gebruik van maken. Dan zal er ook een ruimte moeten zijn waarin getimmerd en geknutseld kan worden. Het zal verder van de behoeften afhangen of er aan het dorpshuis een badgelegenheid (een aantal douchecellen) moet worden verbonden. Evenzo, of het gewenst is een com binatie tot stand te brengen met kleuterschool, kruis- gebouw e.d. Wellicht verdient het ook overweging na te gaan of de grote zaal niet tevens als gymnastiekzaal dienst moet doen. Als regel zal het van het al of niet aanwezig zijn van plaat selijke voorzieningen en van de grootte van het beschikbare kapitaal afhangen, of aan alle verlangens zal kunnen worden voldaan. Terwijl de vormingsleider een ten onzent nieuwe figuur is in het maatschappelijk en cultureel opbouwwerk ten platte lande1), is het dorpshuis geen onbekend verschijnsel in ons land. 1) In Duitsland heeft zich in de twintiger jaren uit het maat schappelijk werk de zgn. „Landpflegearbeit" ontwikkeld. De „Landpflegeschwester" stond daar in dienst van een „Ortswohl- fahrtsausschuss" dorpscommissie voor maatschappelijk en cul tureel (opbouw)werk), en had de beschikking over een ,,Landpflege- station" waarin zij zelf woonde en waarin verder lokaliteiten waren voor jeugdwerk, cursussen, consultatiebureau's e.d. In vele gevallen was er ook een speeltuin aan het huis verbonden. Na 1933 is dit werk door de nationaal-socialistische machthebbers stilgelegd. 43

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1953 | | pagina 45