Er zou bij voorbeeld behoefte kunnen blijken te bestaan aan huishoudelijke- en gezinsvoorlichting voor jonge moe ders. Wanneer nu een plaatselijke huishoudschool bereid ge vonden kan w'orden om een cursus te organiseren, dan heeft de commissie gedaan wat nodig was. Wanneer er in het dorp evenwel geen huishoudschool aan wezig is, kan het nodig zijn dat de dorpscommissie zelf de cursus opzet. Als voorwaarde voor dit zelf werkzaam worden moet men stellen dat de goedkeuring van alle groeperingen vereist is, want alleen op die manier kan men als dorps-,,gemeenschap'' iets ondernemen. Dat er aan het toekennen van dit vetorecht grote bezwaren verbonden zijn is evident, maar waarom zou een geboorte op maatschappelijk en cultureel terrein zonder pijn en moeite moeten plaats vinden? Behalve huishoudelijke- en gezinsvoorlichting kunnen tal van andere voorbeelden genoemd worden. Zeer urgent zijn in vele plaatsen huwelijksvoorlichting voor verloofden en jong gehuwden, clubwerk voor moeilijk te binden jongeren, recrea tiemogelijkheid voor bejaarden en gezinszorg. Het zal na het bovenstaande echter duidelijk zijn dat een programma niet gegeven kan worden, omdat dit afhankelijk is van en regionaal en plaatselijk verschillende behoeften. Wanneer de dorpscommissie haar taak ziet, zal ze zelf haar programma weten te bepalen en toezien dat daarin wijzigingen worden aangebracht wanneer de veranderende situatie in het dorp dit vereist. We kunnen ons voorstellen dat opgemerkt wordt dat er dorpen zijn met dermate goede sociale voorzieningen en eer zodanig bloeiend verenigingsleven dat de dorpscommissie overbodig geacht moet worden. Wij betwijfelen dit, en menen dat hoogstens overbodig kan w'orden dat de commissie zelf activiteiten gaat opzetten, al vragen we ons dan toch meteen af of de organisatie van de viering van nationale feestdagen niet bij uitstek tot het ar beidsterrein van een dorpscommissie, als door ons voorgesteld gerekend moet worden. Mocht men de betiteling maatschappelijk en cultureel op bouwwerk in deze dorpen beneden zijn stand vinden dan 38

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1953 | | pagina 40