reel opbouwwerk worde dus gedragen door alle verenigingen en dus door alle groeperingen die in het dorp aanwezig zijn. Dat het gewenst is dat de kerken niet achterblijven, werd reeds uiteengezet. Ook zal het van wijs beleid getuigen wanneer men boven dien een aantal figuren die in het leven van het dorp een be langrijke rol spelen, uitnodigt tot de commissie toe te treden. Wij denken aan geestelijken, onderwijzend personeel, artsen, notarissen e.d. Een goede verhouding tussen dorpscommissie en gemeente bestuur is gewenst. Weliswaar is de taak van de commissie duidelijk te onderscheiden van die van het gemeentebestuur en behoeft er voor overlapping van activiteiten in geen enkel opzicht gevreesd te worden, maar, waar het ten slotte ge meentebelangen van groot gewicht betreft en bovendien de morele en materiële steun van de overheid niet ontbeerd kan worden, zal het duidelijk zijn dat een goede verstand houding tussen commissie en gemeentelijke overheid een ver eiste is. Het zal dan ook goed zijn dat de overheid op een of andere wijze in de commissie vertegenwoordigd is. De taak van de aldus samengestelde commissie is na te gaan welke behoeften er bestaan op het gebied van het maat schappelijk werk, de vrije tijdsbesteding en de sociale en cul turele vorming, om daarna te trachten wegen te vinden om in deze behoeften te voorzien. Soms is de toestand erg ingewikkeld en is het moeilijk om vast te stellen welke noden er zijn of welke het meest urgent zijn. Daarbij komt dat de dorpeling, gebonden aan de situatie waarin hij leeft, vaak deze situatie niet in het juiste perspec tief kan zien. In dergelijke gevallen is het gewenst dat door middel van een wetenschappelijk onderzoek vastgesteld wordt op welke terreinen de dorpscommissie zich het eerst dient te begeven. Wanneer de commissie zou besluiten een dergelijk onder zoek te doen instellen, zou ze bewijzen haar taak juist te zien, want zij zou in de meest urgente behoefte van dat ogenblik voorzien. Bij al haar werkzaamheden zal de commissie zoveel moge lijk trachten verenigingen en organisaties te vinden die de bestaande behoeften op adequate wijze kunnen bevredigen. 37

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1953 | | pagina 39