Is men eenmaal weer thuis, dan komen na korte of lange tijd van schoonmaak en inrichting weer de bezigheden van alledag. Zolang er nog gewerkt wordt in abnormale omstandig heden, weet men de herinneringen te verdrijven, maar een maal komen ze terug! Het leed om wat verloren ging gaat vroeg of laat knagen. De plaats die open blijft aan tafel spreekt een eigen taal. En wie kan zich verzetten tegen de stomme klacht die geuit wordt door de open ruimten in de vertrouwde hoeken en kasten van het huis? „Spreken wij niet over de beide kinderen", laat Ibsen de vrouw van Bouwmeester Solness zeggen, die haar kinderen bij een brand verloor, „w'ant zij hebben het nu goed heel goed. Neen, het zijn de kleine verliezen in het leven, die je het hart verscheuren. Als je dat verliest wat voor andere mensen geen waarde heeft. Bij voorbeeld de vele oude por tretten aan de wandenen de oude kleren, die God weet hoe lang al in de familie waren. En al de kanten van moeder en grootmoeder en denk eens aan de snuisterijen en aan alle poppen Dan heeft de predikant of de maatschappelijk werkster een directe taak. Maar zij zullen bemerken dat met direct op het individu en het gezin gerichte hulp niet volstaan kan worden. Nodig is een gelegenheid waar de dorpsbewoners elkaar kunnen ontmoeten, met elkaar bijeen kunnen zijn, waar zij kunnen praten en zich kunnen ontspannen, waardoor voor korte tijd de herinneringen aan w'at gebeurde op zij gezet worden en als het ware nieuwe kracht geput wordt voor de volgende dagen. Een dergelijke gelegenheid ontbreekt in vrijwel alle dorpen in het rampgebied. Een centrum waarin men zich thuis kan gevoelen is in de dorpen van Zeeland, West-Noordbrabant en Zuid-Holland enkele uitzonderingen daargelaten on bekend. Door de nood gedreven heeft men in enkele plaatsen naar een tijdelijke gelegenheid gezocht. Hier is een zaal van een café gehuurd, daar is een verenigingsgebouw, dat zo goed en zo kwaad als het gaat dienst kan doen en w'eer elders heeft men kans gezien een barak te be machtigen. 33

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1953 | | pagina 35