„In zeer vele dorpen is de kerk ingekapseld in het dorpsleven, een stukje er van in plaats van zuurdesem. Zij moet zich op haar eigen terrein houden: troost en appèl tot de enkeling, godsdienstig onderricht en leniging van persoonlijke nood. Het kerkelijk leven wordt dan evenzeer door de zede beheerst als andere levensgebie den. De functie van de zede is en blijft echter de gegeven samen leving intact te laten en is op zich zelf al een weerstand tegen een profetische critiek op de samenleving, waartoe een gemeente, die haar opdracht verstaat, geroepen is. Deze profetische critiek heeft dan ook, wanneer ze geoefend werd, op beslissende punten gefaald. De eeuwenoude vereenzelviging van kerk en dorp is feitelijk een oude vorm van verwereldlijking van de kerk. Afscheiding en Doleantie zijn zeker voor een belangrijk deel voortgekomen uit een protest tegen deze verwereldlijking van de kerk. De nieuwe kerkelijke groep werd dan 'een dorpje in het dorp' rondom een eigen kerk, school en vereniging, van waaruit practisch geen invloed uitging op het algemene dorpsleven." Dit citaat uit een artikel dat ds J. A. Bakker enkele jaren geleden schreef1) is in de eerste plaats van toepassing op de dorpen in het Noorden en Oosten van het land, maar het geldt onverkort ook voor het platteland van Zuid-West- Nederland. Een tweede opmerking, vragender wijze gesteld: Waar heeft de kerk zich aangepast aan de veranderde structuur van de samenleving? Zeker, er is leven. In enkele plaatsen worden pogingen gedaan om de kerk aan te passen. Maar het is allemaal nog zo schamel. En hoe vaak zien we niet in plaats van ruiterlijke erkenning van de fouten die in het verleden gemaakt zijn en een frisse kritiek op de tekortkomingen van het heden, een doelloos vasthouden aan het verleden en een afw'erende houding tegen elke poging die wordt ondernomen om de kerk waarlijk te maken tot wat ze behoort te zijn? Een derde opmerking geldt bij uitstek de bevolking van de getroffen gebieden, en betreft haar houding tegenover de problemen van kerk en samenleving. Het is algemeen bekend dat er van de eilandenbevolking i) J. A. Bakker: De situatie rondom de gemeente op het platte land, Wending Juli-Augustus 1950, 5e jaargang, No. 5/6 pag. 279. 29

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1953 | | pagina 31