worden. De positieve krachten zijn niet alle gelijkgericht, niet op elkaar afgestemd, ze overlappen elkaar maar al te vaak. Ja, het gebeurt zelfs dat ze tegen elkaar gericht zijn, en wat beoogt het geheel te dienen, dient een ondergeschikt belang en benadeelt het geheel. Maar de kerk dan? Is de kerk niet het hart van de dorps samenleving? Geeft, nu de zede en daarmede de gemeen schapsleiding grotendeels is komen te vervallen, de kerk geen leiding? Het is onmogelijk om in enkele regels te schrijven over de positie van de kerk en de invloed die zij uitoefent op het dage lijks leven van de dorpsbewoners. Behalve de moeilijkheid veroorzaakt door het bestaan van zoveel verschillende kerken in tal van dorpen treft men naast de R.K. kerk een aantal Protestantse kerken en secten aan is er het moeilijk te interpreteren gegeven van de verschillende verschijningsvorm die een en dezelfde kerk of gezindte op de verschillende eilanden aanneemt. Wat op Zuid-Beveland Hervormd wordt genoemd, is anders dan wat op Goeree Overflakkee Hervormd heet. Men kan nog verder gaan en zeggen dat de Gereformeerde Bond binnen de Hervormde Kerk in Nieuwe Tonge iets anders betekent dan in Ouddorp. Zo zijn vele voorbeelden te noemen. Ondertussen is het wel zo dat de sleutels die de nieuwe toekomst van de getroffen gebieden zullen moeten ontsluiten in handen van de kerken zijn. Daarom is het voor ieder die aan deze toekomst bouwt van het grootste belang zich in het godsdienstig en geestelijk leven en in de kerkelijke structuur van de bevolking te verdiepen. Verheugend is dat in de laatste jaren meer inzicht in deze materie verkregen is door een aantal studies o.a. gepubliceerd in het Sociologisch Bulletin, het orgaan van het Sociologisch Instituut van de Nederlands Hervormde Kerk, en in het Handboek Pastorale Sociologie, waarvan het eerste deel onder meer het Zuid-Westen van ons land betreffende zo juist verschenen is. I '0'. Volstaan wij hier met enkele summiere opmerkingen. De invloed van de kerk op de samenleving in Zuid-West Nederland is groot. Maar ook omgekeerd: de invloed van de. samenleving op de kerk is omvangrijk, 28

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1953 | | pagina 30