de mode betekent dat we nu klaarstaan met het etiket asphalt- ieugd, massajeugd, ongrijpbare jeugd of andere fraaie predi- caten. Daarmede komen we evenwel niet verder. Alle vorige generaties van plattelandsjongeren speelden op straat, en men ga zijn herinneringen maar na om de heerlijk heden daarvan op te sporen. Tegen de speelmogelijkheden die het dorp biedt kunnen geen tien speeltuinen of speel weiden op. Maar ook hier geldt weer hetzelfde; wat vroeger weinig kwaad kon, of zelfs positieve betekenis had, leidt in de ver anderende samenleving tot ongewenste toestanden. Vroeger bleef de jeugd in het dorp en onder het toezicht van de dorpsgemeenschap. Thans, nu de jongeren veel meer vrije tijd hebben, en fiets, bus en trein het hun mogelijk maken snel in „de stad" te komen, blijven zij niet lang meer in het eigen dorp. En als ze eenmaal de weg naar buiten gevonden hebben, dan blijft er van controle van de dorpsgemeenschap die bovendien zelf uiteen valt en haar macht verliest niet veel meer over. Men vergete bij de beoordeling intussen niet dat er in vele gezinnen een alleszins plausibele reden is om de kinderen de straat op te sturen. Het door de watersnood getroffen gebied is een van de streken in ons land met een zeer hoog percentage een- en tweekamerwoningen. De volkstelling van 1947 bracht aan het licht dat in Zee land in meer dan de helft van de gemeenten ruim 30 van de woningvoorraad uit één- of tweekamerwoningen bestond. En in West-Noordbrabant en op de Zuid-Hollandse eilanden is de toestand niet beter. 25

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1953 | | pagina 27