Het gezin Richten w'ij vervolgens onze aandacht op het gezin. De verhoudingen in het agrarische gezin zijn uiteraard anders dan die in het stedelijk gezin, het burgerlijke zowel als het proletarische. In de plattelandssamenleving van Zuid-West Nederland treffen we aan de ene kant de arbeiders. Zij wonen bijna overal in de dorpen en vormen het grootste deel van de be volking. Velen van hen nemen geen genoegen met algehele onzelfstandigheid en pachten zelf een stukje grond dat zij in de vrije tijd bewerken. De overgang van de onzelfstandigen naar de kleine zelf standigen is heel geleidelijk. Beide groepen tekenen zich ech ter scherp af tegen de boeren, die op hun grote hofsteden over de eilanden verspreid wonen. Tussen de gezinnen van de boeren en die van de arbeiders is een groot verschil. We laten de boerengezinnen en de middenstandsgezinnen die evenzeer een afwijkend beeld vertonen door gebrek aan ruimte hier buiten beschouwing, en beperken ons tot enkele opmerkingen over de arbeiders gezinnen. In vele arbeidersgezinnen worden de kinderen vroeg aan het werk gezet. Ze moeten mee verdienen. Gebeurt dit in ge zinsverband dan behoeven er geen nadelige gevolgen aan verbonden te zijn, al ware het te wensen dat vele ouders beter leerden inzien dat zij geen recht hebben op de arbeid van hun kinderen, maar dat eerder de kinderen recht op speeltijd hebben. In vele gevallen wordt de arbeid echter niét in gezinsverband verricht, het toezicht van de ouders vervalt, en wanneer dan het contact met wat oudere jongeren en andere volwassenen ervoor in de plaats komt, zijn vaak zeer ongewenste ver houdingen en handelingen het gevolg. Er is de laatste jaren alarm geslagen voor de jonge fabrieks arbeidsters. Men vergete niet dat de jonge landarbeiders en landarbeidsters in de huidige plattelandssamenleving even zeer aan gevaren zijn blootgesteld. Het feit dat zij, in tegen stelling tot de fabrieksarbeid (st) ers mogen arbeiden in Gods vrije natuur biedt niet louter voordelen! In vele arbeidersgezinnen stuurt men de jeugd als ze niet aan het werk gezet kan worden, de straat op. Meedoen met 24

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1953 | | pagina 26