sexuele gedrag moet gezien worden in het kader van de struc tuurwijziging van de dorpssamenleving, waardoor de oude dorpssamenleving uit elkaar is gevallen. Voor-echtelijk sexueel verkeer was in deze oude gemeen schap een normaal verschijnsel. Wanneer men het niet openlijk sanctionneerde, dan werd het toch algemeen als tot de loop der dingen behorend aanvaard. Het gedwongen karakter ontnam aan het huwelijk op geen enkele wijze zijn luister. Vergissen wij ons niet dan vond premaritaal geslacht- verkeer vrij algemeen en reeds op jeugdige leeftijd plaats. De jeugd die de schoolbanken verliet mag geacht worden van vele markten thuis te zijn geweest. Dit alles was in het licht van een burgerlijke moraal wel licht niet acceptabel, maar het had in de plattelandssamen leving zijn plaats. Het was er in opgenomen, er in verdiscon teerd, en zolang deze gemeenschap zichzelf bleef, bleef ook dit voorechtelijk sexueel verkeer gelijk, dat wil zeggen het kreeg nimmer het karakter van sexueel wangedrag althans niet binnen het raam van de gegeven gemeenschap. Nu verandert alles: de gemeenschap geraakt uit zijn voegen. De zede verliest zijn dwingend karakter. De meest vasthoudenden klemmen er zich nog aan vast, maar dat heeft geen zin meer, want het geheel waarbinnen de zede function- neert is verdwenen, of bestaat nog slechts in brokstukken. Van groot belang is nu dat ingezien wordt dat tal van handelingen die men thans geneigd is als foutief te bestem pelen, in een vroegere situatie ook voorkwamen, maar toen een vaste plaats hadden in een gesloten geheel, toen als het ware door de gemeenschap werden geabsorbeerd. Anders gezegd: de handelingen van de jeugd van nu wijken niet zo heel veel af van die, welke de ouders in hun jeugd verrichtten. De ouders weten dit, maar beseffen niet dat het kader waarin een en ander plaats vindt fundamenteel gewijzigd is, en zien dientengevolge thans de grote gevaren niet. Valse schaamte belet hen te spreken en in te grijpen. De doofpot is de verzamelplaats voor alle gebeurtenissen waaraan men lie ver geen grotere bekendheid geeft. Met de kinderen wordt 22

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1953 | | pagina 24