Een van zijn collega's zegt; ,,lk weet dat gedwongen huwe lijken veelvuldig voorkomen, maar dat in de hoogste klassen van de lagere school briefjes circuleren, waarin op de meeste primitieve en platte wijze geschreven wordt over wat zich afgespeeld heeft op een voorafgaande Zondagavond, neen. dat had ik me niet kunnen voorstellen Is dit probleem algemeen? Is het een na-oorlogs vraagstuk? Heeft het iets te maken met de ontwrichting van de platte landsgemeenschap waarover we reeds spraken? j, Ja, wij zijn geneigd op grond van de gegevens waarover wij beschikken, te spreken van een algemeen probleem. Niet in die zin, dat elke dorpeling betrokken zou zijn bij bepaalde vormen van vrij sexueel verkeer. Dit te suggereren, zou terecht een storm van verontwaardiging doen opsteken. Maar wel is het zo, dat in vele dorpen vrij sexueel gedrag voorkomt, waar bij een grotere of kleinere bevolkingsgroep betrokken is. De tweede vraag be antwoorden w'e ontken nend. Neen, de oorlog is niet de oorzaak. Natuur lijk heeft de bezettings tijd ook op sexueel ter rein ontwrichtend ge werkt. Maar als wij be denken hoe reeds vóór de tweede wereldoorlog in vele dorpen een bepaalde sexuele vrijheid bestond, dan kunnen we ook op dit punt de oorlog niet als oorzaak zien, maar moeten we ook hier constateren dat een bestaand proces door de oorlog versneld werd. Nog bestaande remmen werden weggenomen. De dorpszede, zelf sterk verzw'akt, verloor nog meer van zijn dwingend karakter in de door de bezetting veroorzaakte abnormale omstandigheden, het leven nam zijn „vrije" loop, dat wil zeggen de chaos verving de betrekkelijke orde. En hier ligt het antwoord op de derde vraag; het vrije 21

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1953 | | pagina 23