tische nut. Hij wil er iets aan hebben, dat wil zeggen dat hij het voordeel concreet uitgedrukt wil zien. Terwijl zich de mogelijkheden tot persoonlijke vorming aan dienden, werden de waarden die richting zouden moeten geven bij het benutten van deze mogelijkheden in de waag schaal gesteld, en de pas verworven vrijheid bracht geen gewin maar versnelde het proces van vervlakking en ont worteling dat inmiddels steeds grotere vormen aannam. In de literatuur over de ontworteling van de plattelands samenleving neemt ook de invloed die van de stad gedurende de laatste honderd jaar op het platteland is uitgegaan, een grote plaats in. De techniek, die in het productieproces zulk een grote rol speelde, verschafte ook de moderne communicatiemiddelen waardoor het platteland uit zijn isolement verlost w'erd. Aan de ene kant moet men deze invloed juist in Zeeland en op de Zuid-Hollandse eilanden minder hoog aanslaan dan in andere agrarische gebieden van ons land. Speciaal eilanden als Noord- Beveland, Schouwen en Duiveland, Tholen en Goeree- Overflakkee verkeren nog steeds in een voorwereldlijk isolement. Anderzijds zijn ook deze eilanden tot afzet gebied geworden voor alles wat de stad er bracht. En dat was heel wat, want vele plattelanders in het Zuid- Westen van ons land accepteren critiekloos wat hun aan kleding, meubilair, huisraad, wandversiering, recreatie enzo voort wordt geboden. Hun reactie op „Holland" is wel een geheel andere dan van bij voorbeeld Groningers en Friezen! De invloed van de stad drong bovendien via pers en radio door tot in de verste hoeken. Zo kunnen wij zonder meer constateren dat de verande ringen in het bedrijfsleven» de invloed van de stad en van de techniek het hunne bijgedragen hebben om de oude orga nische dorpsgemeenschap te doorbreken. Wanneer men de veranderingen beschouwt die plaats von den en daarbij aandacht schenkt aan wat verloren ging: tal 17

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1953 | | pagina 19