Door verschillende onderzoekers is deze ontwikkelings gang geschetst-1) Nog onlangs heeft drs C. D. Saai er op gewezen2), dat het platteland zich in een overgang bevindt, dat het van een bepaalde samenlevingsvorm op weg is naar een andere. Hij spreekt van structuurveranderingen en ziet deze als een ont wikkeling van een organische naar een organisatorische vorm van samenleving. Waarin komen deze veranderingen tot uiting? Het is uiterst moeilijk om deze vraag volledig te beant woorden. Wie het leven op het platteland volgt in de periode van ongeveer 1870 tot heden constateert dat het in al zijn aspecten veranderd is. En naast oorzaken die van buiten af op de plattelandssamenleving inwerken, ontdekt men ook impulsen die van binnen uit de dorpsgemeenschap in de richting van een structuurwijziging stuwen. Zonder volledig te zijn, willen we op enkele van de belang rijkste veranderingen wijzen. Zien wij dan in de eerste plaats naar de economische ont wikkeling. Was tot het midden van de vorige eeuw het landbouw bedrijf in hoofdzaak gericht op voorziening van de eigen be hoeften, in betrekkelijk korte tijd groeide het uit tot een be drijf dat voor de wereldmarkt produceerde. Deze snelle ontwikkeling werd mogelijk gemaakt met be hulp van de wetenschap (landbouwhogeschool te Wage- ningen), het land- en tuinbouwonderwijs en de techniek. De gevolgen waren verstrekkend. De stedeling, voor wie de dynamiek een deel van zijn wezen geworden is, kan dit nauwelijks begrijpen. Voor hem zijn leven, werken, denken en geloof gescheiden gebieden. Hoe anders ligt dit voor de plattelander! De nieuwe land- 1) o.a. Dr P. W. J. van den Berg: Het karakter der plattelands samenleving, 1948. Dr H. G. W. van der Wielen: Sociale toestanden ten plattelande, in Geschiedenis van den Nederlandschen Landbouw onder redactie van Dr Z. W. Sneller, Groningen 1943. Prof. Dr W. Banning e.a.: Plattelandsnummer van DE SCHALM 8e Jrg pag 145 e.v. 2) C. D. Saai: Sociale Dynamiek, Structuurveranderingen in de plattelandssamenleving, Openbare Les, Groningen 1952. 13

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1953 | | pagina 15