De Ontbinding van de Dorpsgemeenschap Eeuwenlang zijn de dorpen op de Zeeuwse en Zuid- Hollandse eilanden gesloten gemeenschappen geweest. Het moge waar zijn dat deze gemeenschappen de dorpe lingen niet zo sterk in hun ban hielden als bij voorbeeld in Drente, Twente of de Achterhoek. Er moge een weinig waar heid schuilen in de opmerking dat bij de Zeeuw en de Zuid- Hollander het individuele overheerst, zodat sociaal gevoel en gemeenschapsbesef maar al te vaak op het tweede plan geraakt -dit alles betekent niet dat het Zuid-Westelijk deel van ons land de gesloten organische dorpsgemeenschap niet gekend zou hebben. Niets is minder waar. Heden ten dage nog treft men in tal van dorpen de resten van deze gemeen schap aan. Evenals elders heeft ook in de Zeeuwse, Zuid-Hollandse en West-Brabantse dorpen de in de loop der eeuwen ge groeide zede heerschappij gevoerd over het grootste deel der dorpelingen. Het gebeurde nog onlangs in een Zeeuws dorp dat een moeder haar achttienjarige dochter verstiet niet omdat ze ongetrouwd zijnde, in verwachting was, maar omdat het niet mogelijk bleek een huwelijk af te dwingen. Geslachts gemeenschap voor het huwelijk wordt door de dorpszede niet veroordeeld, evenmin als het gedwongen huwelijk, wèl echter het ongehuwd moeder zijn! Met tal van dergelijke voorbeelden kan aangetoond wor den dat ook thans nog de dorpszede voor zeer velen een realiteit is. j Voor een goed begrip van de situatie waarin het platte land in het Zuid-Westen van ons land, en met name het getroffen gedeelte zich be vond, is het nodig summier na te gaan in welke opzichten de plattelandssamenleving zich gewijzigd heeft en nog bezig is zich te wijzigen. 12

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1953 | | pagina 14