direct bemerken. Zij heeft het gemunt op onze dagelijkse levensuitingen, maar evenzeer op ons meest kostbare geeste lijk bezit. Ontworteling, vervlakking, verstarring, verzake lijking en verharding zijn enkele van de gevolgen. Opper vlakkigheid, banaal levensgenot, geestelijke armoede, enkele van de uitingen. Ongemerkt ons leven uithollend en daardoor het meest wezenlijke dat wij bezitten het vermogen om te luisteren naar en te reageren op Gods stem aantastend, gaat de massificatie aan geen onzer voorbij. Traditie en zede hebben in het dorp veel van hun macht verloren. De kerkelijke bindingen en de bindingen aan de mede mens verslapten. Het geloof en de godsdienst raakten uit gehold: lege vormen die vroeg of laat uiteen vallen. In vele dorpen is de jeugd reeds van de kerk vervreemd en terecht gekomen in een geestelijke leegte. De massificatie is geenszins een na-oorlogs verschijnsel. Ook vóór de tweede wereldoorlog w'erd er over geschreven en gesproken. Men was toen echter geneigd het te localiseren in de grote stad, meer in het bizonder in de achterbuurten van de grote stad. Dat ook de plattelandssamenleving er door aangetast wordt, zagen slechts enkelen. Dit verklaart dat men aanvankelijk allerlei ontwrichtings verschijnselen die zich na de oorlog ook op het platteland voordeden beschouwde als na-oorlogse verschijnselen, dat wil zeggen als verschijnselen die, na veroorzaakt te zijn door de oorlog, zouden verdwijnen zodra zich weer een normale situatie zou ontwikkelen. Hoe hebben zij, die zo dachten, zich vergist! De jeugd is naarmate de toestand zich in sociaal en economisch opzicht ging herstellen niét teruggekeerd tot de vooroorlogse levensstijl die overigens ook geenszins smette loos was!). De ouderen hebben de meerdere vrije tijd en het hogere loon dat zij ontvingen niet benut voor hun verdere vorming. De burenhulp voor de oorlog ook in vele dorpen in het Zuid-Westen van ons land nog in verschillende vormen in zwang werd in de meeste plaatsen niet in ere hersteld naarmate het economisch herstel voortgang maakte. 10

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1953 | | pagina 12