4 DE EVACUATIE-POST daarvoor zeker niet achterwege blijven. Maar de vraag komt bij de meer ingewijden wel eens op of het niet mogelijk is, dat wel eens tè voortvarend be richten worden opgenomen, berichten, die wel eens afwijken van de werkelijkheid en die hoe goed ook bedoeld, niet altijd voldoen aan hun doel n.l. een juiste voorlichting van hen, die het nodig hebben: de getroffenen. Het is daarom zeer te waarderen, dat er een publi catie is, waarin meer geordend wordt weergegeven welke regelingen er zijn. Daarbij dient in het oog te worden gehouden, dat het onvermijdelijk is, dat in deze regelingen wijzigin gen worden gebracht. Dit is te begrijpen. Bij de opzet van de organisatie kan nu eenmaal niet alles worden overzien. In de practijk blijken soms andere wegen te moeten worden bewandeld dan men zich oorspronkelijk had voorgesteld. Het ligt echter in de bedoeling in deze publicatie daarvan in den vervolge mededeling te doen. Bij hetgeen hieronder wordt uiteengezet moet schrijver dezes vanzelfsprekend zich beperken tot het voor hem afgebakende terrein. Een zo goed mogelijk volledig inzicht zal pas kunnen verkregen worden door kennisneming van alles wat in deze publicatie geschreven wordt. De Provincie Zeeland is verdeeld in Rampdistric ten, in elk waarvan zich een Districtsbureau van de. Schade-Enquêtecommissie voor de Provincie Zeeland bevindt en welk Districtsbureau de naam van Ramp- schade Bureau draagt en wel als volgt: Rampdistrict Walcheren: Ramp-Schade-Bureau Middelburg, Koepoortstraat 6. Rampdistrict West-Zeeuwsch-Vlaanderen: R.S.B. Oostburg, Volderstraat 12. Rampdistrict Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen R.S.B. Terneuzen, Nieuwstraat 2. Rampdistrict Zuid- en Noord-Beveland: R.S.B. Goes, Albert Joachimkade 3. Rampdistrict Schouwen en Duiveland: R.S.B. wordt gevestigd te Zierikzee, doch in ver band met de thans nog heersende omstandigheden voorlopig te Middelburg, Koepoortstraat 6. Rampdistrict Tholen en St. Philipsland: R.S.B. wordt gevestigd te Tholen, doch in verband met de thans heersende omstandigheden voorlopig te Middelburg, Koepoortstraat 6. Vooruitlopende op de nog door de Regering te tref fen regeling inzake de vergoeding van de geleden schade is nu op de genoemde Ramp-Schade-Bureaux (verder aan te duiden als R.S.B.) een aanvang ge maakt met de registratie van de geleden schade en wel zo dat ieder R.S.B. slechts registreert de schade voorzover zijn Rampdistrict betreft. De schade gele den op Walcheren wordt dus uitsluitend te Middel burg geregistreerd, die op Zuid- en Noord-Beveland te Goes, die op Schouwen en Duiveland te Zierikzee (voorlopig te Middelburg) enz. (zie boven). Hoe komt men nu aan deze registratie? Dit geschiedt doordat de getroffenen uit een be paald Rampdistrict zich vervoegen om aangifte te doen bij het Ramp-Schade-Bureau, dat voor dat dis trict is aangewezen. Het verdient daarbij aanbeve ling, dat de hoofden van gezinnen, de eigenaars van de teloorgegane of beschadigde goederen zoveel moge lijk zelf komen. Natuurlijk wordt er mede rekening gehouden, dat dit niet altijd kan. Wanneer door ziek te, verrichting van werk enz. het in persoon komen niet mogelijk is, wordt daar op het R.S.B. een mouw aangepast. Het zal voor ieder duidelijk zijn, dat het zelf be hartigen van zijn belangen verre de voorkeur ver dient. Onvolledigheid wordt daardoor voorkomen en onjuistheden eveneens. Deze aangifte heeft een eenvoudig karakter en be staat slechts uit een opgaaf van de groep, waarin men als eigenaar schade heeft geleden. Deze groepen zijn: A. Gebouwd onroerend goed, dus schade aan huizen, schuren enz. Schade aan huurhuizen moet dus niet door de huurder, maar door de eigenaar worden aangege ven. B. Schade aan bedrijfsuitrusting en beroepsuitrusting. Hieronder vallen bijv. een weegschaal van een winkelier, het hakblok van een slager, een auto bus van een expeditie-bedrijf, de instrumenten van een arts, de bibliotheek van een predikant enz. C. Schade aan handels- en bedrijfsvoorraden. Dit heeft bijv. betrekking op de sigaren van een tabakswinkelier, de schoenen uit een schoenwin kel enz. D. Schade aan huisraad. Dit is op zichzelf wel duidelijk. Toch wil ik er op wijzen, dat hieronder ook valt kleding, textiel, de wintervoorraad brandstof, de 'voorraad aardappe len, de kippen die men in zijn tuintje had, het var ken in het hok enz. E. Schade aan schepen. Ook dit spreekt voor zichzelf. Hieronder worden voorlopig ook gebracht roeiboten, pleziervaartui gen. F. Agrarische schade. Hieronder valt de schade, in algemene zin van landbouwers, die ingeschreven zijn bij de Provin ciale Voedselcommissaris, met uitzondering van die onder A (gebouwd onroerend goed), D (huisraad) en E (schepen). Hieronder is dus te rangschikken schade aan lan derijen, koeien, paarden, tractors, hooi, stro, aard appelen enz. Alle aangiften kunnen dus geschieden aan het R.S. B. Echter kunnen de agrariërs (landbouwers met een P.V.C.-nummer) zich in plaats van tot het R.S.B., wen den tot de Plaatselijke Bureauhouders van de P.V.C. Daar wordt dan de hele aangifte verzorgd (ook dus voor huisraad enz.). Maar anderen dan agrariërs, dus timmerlieden, slagers, mensen zonder beroep enz. kunnen niet bij de Plaatselijke Bureauhouders terecht. De aangiften gedaan bij de Plaatselijke Bureauhou ders worden door dézen doorgezonden naar het R.S.B. De ingediende aangiften, hetzij rechtstreeks bij het R.S.B., hetzij via de P.B.H.'s worden op het R.S.B. genummerd. De getroffene krijgt nu een kaart, waar-

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1953 | | pagina 4