2 DE EVACUATIE-POST AANVULLING REGELING „BIJZONDERE CREDIETEN VOOR DE MIDDEN STAND" IN VERBAND MET GEVOLGEN WATERSNOOD. Het vraagstuk der credietverlening, en verdere fi nanciële hulp, heeft van de eerste dag der ramp af, de getroffenen hoe kan het ook anders bezig gehouden. Hieronder volgt een uiteenzetting van de op dit ogenblik bestaande regeling. Het Directoraat- Generaal voor de Middenstand van het Ministerie van Economische Zaken, le v. d. Bosstraat 15 te 's- Gravenhage deelt hieromtrent het volgende mede: Naast de directe gevolgen van de watersnood kun nen zich eveneens tal van indirecte factoren voordoen, waardoor middenstandsondernemingen in en buiten de getroffen gebieden in liquiditeitsmoeilijkheden komen. In verband hiermede is door het Directoraat-Gene raal voor de Middenstand, de bestaande regeling „Bij zondere credieten voor de Middenstand" aangevuld, ten einde op korte termijn aan deze moeilijkheden te gemoet te komen. Bij deze crediethulp kunnen zich de volgende ge vallen voordoen: A. Tal van ondernemingen in en buiten de getroffen gebieden, welke geheel of ten dele hun afzet heb ben in deze streken, zullen moeilijkheden onder vinden bij de incassering van hun vorderingen op door de ramp getroffen bedrijven. Verder zal hun afzet kunnen stagneren, doordat een groep van af nemers in de getroffen gebieden voorlopig uitvalt, terwijl zij orders in bewerking hebben welke niet kunnen worden afgeleverd, of inkooporders heb ben geplaatst welke niet kunnen worden doorgele verd. Wellicht zullen zich in dit verband nog andere moeilijkheden kunnen voordoen. Voor de overbrugging van dergelijke moeilijkhe den, zal, ten einde deze bedrijven op gang te hou den, een Bijzonder Crediet kunnen worden aange vraagd bij het voor deze bedrijven dichtstbijzijnde kantoor van de Nederlandsche Middenstandsbank N. V. Ook indien een credietaanvrager rechtstreeks door de ramp getroffen is, zal het Bijzonder Crediet in daarvoor in aanmerking komende gevallen alleen kunnen worden verstrekt voor overbrugging van bovenvermelde liquiditeitsmoeilijkheden. Geen crediet zal worden verstrekt in verband met mate riële schade aan voorraden, bedrijfsuitrusting en panden; daarvoor zullen de afzonderlijk door de Overheid getroffen regelingen gelden. B. In de getroffen gebieden zullen op grote schaal her stelwerkzaamheden aan licht beschadigde panden moeten worden verricht en voor zwaar beschadig de panden noodvoorzieningen worden getroffen, ten einde grotere schade (b.v. instorten) te voorko men. Een en ander kan zware eisen stellen aan de financieringspositie van ambachtspatroons (tim merlieden, metselaars, stucadoors, schilders, elec- triciëns, enz.). Zij zullen op zeer korte termijn per soneel moeten aannemen, materiaal inkopen, enz. Bovendien zal het de getroffenen voor wie de werkzaamheden worden uitgevoerd, niet altijd mo gelijk zijn de vorderingen van de ambachtspa troons snel te voldoen. Ambachtspatroons, die zich onder invloed van de hiervoor geschetste omstan digheden in liquiditeitsmoeilijkheden bevinden, kunnen zich ter verkrijging van een Bijzonder Cre diet eveneens wenden tot het voor het dichtstbij zijnde kantoor van de Nederlandse Middenstands- bank N. V. Ingevolge de regeling van het Commissariaat voor Oorlogsschade kunnen middenstanders, die door de ramp zijn getroffen, voorschotten op de geleden scha de aan beroeps- en bedrijfsuitrusting en voorraden van de ingestelde Rampschade-bureaux ontvangen. Indien in de practijk mocht blijken, dat deze voor schotten niet voldoende zijn om de onmiddellijke voortzetting of hervatting van het getroffen bedrijf mogelijk te maken, kan voor dit doel eveneens een crediet binnen het kader van het Bijzonder Crediet tot een bedrag van 4.000,worden verleend. Hier toe dienen deze middenstanders zich met een aan vrage te wenden tot het dichtstbij gelegen kantoor van de Nederlandse Middenstandsbank N.V. MEDEDELING VAN HET MINISTERIE VAN MAATSCHAPPELIJK WERK Afdeling Landelijk Contact Bureau Zeeland Gevestigd te Middelburg. Koepoortstraat 8 Telefoon K 11802015. Op 2 Februari zijn aan de Hoofden van de Bureaux van het Ministerie van Maatschappelijk Werk direct instructies gezonden om aan de slachtoffers van de ramp, welke ons land op 1 Februari '53 heeft ge troffen, noodzakelijke uitkeringen voor levensonder houd te verstrekken, waarop direct een aanvulling is gezonden t.o.v. de Inkwartieringsvergoeding. Voor deze regeling moge naar het onderstaande worden verwezen: Begripsomschrijving rampslachtoffers Als rampslachtoffers in de zin van dit rondschrijven worden aangemerkt: a. degenen, die in verband met de ramp geheel of ten dele buiten staat zijn zelf voor zich of hun gezinnen dan wel de gezinnen, waarvoor zij kost winner waren, in het levensonderhoud te voor zien; b. degenen, die geheel of ten dele buiten staat zijn in hun levensonderhoud te voorzien door het om het leven komen dan wel overlijden in verband met de ramp van het gezinshoofd dan wel de kostwinner, van wie zij voor het verkrijgen van hun levensonderhoud afhankelijk waren; c. degenen, die in verband met de ramp geen, al of niet verplichte, onderhoudsbijdrage meer ont vangen van personen, van wie zij voor het ver krijgen van hun levensonderhoud voor tenminste 75 afhankelijk waren en dientengevolge niet in hun levensonderhoud kunnen voorzien; d. degenen, die hetzij in verband met het onbewoon baar worden hunner woning door of in verband met de ramp, hetzij uit vrees daarvoor of eigener

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1953 | | pagina 2