2 WATERBOUWKUNDIG TIJDSCHRIFT O.T.A.R. het gebied ten noorden van de Bergsche Maas, in het bijzonder aan de dijken van het land van Altena, de Vervoorne polder en de Zuid-Hollandsche polder wordt de laatste hand gelegd; hetzelfde geldt voor de hoogwaterkerende dijken ten zuiden van de Bergsche Maas. Aan de dijken van het vaste land van Noord-Brabant benedenstrooms van de mond der Donge en langs de westelijke kust van het vaste land van Noord-Bra bant, dus langs het Volkerak, de Eendracht, de Oos- terschelde en de Westerschelde wordt krachtig voort- gewerkt. Verwacht wordt, dat de werkzaamheden aldaar be houdens de bouw van een nieuwe uitwateringssluis in de maand September gereed komen. Het aantal arbeiders, dat aan het dijkherstel in Noord-Brabant werkzaam is, bedraagt 1200. Zeeland Op het eiland Walcheren is men doende met het af werken van het buitenbeloop en het aanbrengen van steenglooiingen. In de zo genaamde zak van Zuid-Beveland wordt ter plaatse van de beschadigde dijkg'edeelten het zand- lichaam voor de te herstellen dijk gespoten en onder profiel gebracht. In de dijk van de Veerhaven bij Kruiningen bevindt zich nog een groot en moeilijk te dichten stroomgat, terwijl in de onmiddellijke nabijheid nog twee be langrijke gaten in de buitendijk aanwezig waren. Ter wijl men met de voorbereiding voor het dichten van deze drie gaten door het aanbrengen van bezinkingen doende was, heeft men het eveneens zeer zwaar be schadigde complex Kadijk-Lavendeldijk, dat ongeveer in Noord-Zuidelijke richting een scheiding vormde tussen de waterschappen Kruiningen en Waarde, her steld door het grote aantal gaten in deze binnendijk te dichten. Het sluitgat werd hier op 23 April 1.1. gedicht. Ver volgens werden de Kadijk en de Lavendeldijk over de gehele lengte verhoogd en voorzien van rijsbeslag. Het Waterschap Waarde werd intussen bemalen. Door de afsluiting van de Kadijk werd bereikt, dat het gezamenlijk vermogen van de dijkbressen in de zeedijk van het Waterschap Kruiningen met 1 /4 werd verminderd. Daardoor werd het mogelijk gemaakt om op 9 Mei het westelijk gat met beton-caissons te blok keren. In dezelfde tijd werd begonnen met het ma ken van een ringdijk om de geul van de oostelijke dijkbres, waarbij gebruik werd gemaakt van beton nen caissons zonder bodem, die met speciaal daarvoor uit België aangevoerde Rupelleem werden verzekerd tegen onderloopsheid. Hier werd de ringdijk en daar mee tevens het Oostelijk dijksgat op 13 Juni met een caisson van gewapend beton gesloten. Het gat in de zeedijk wordt thans met zand dichtgespoten. Het nog resterende gat in de dijk van de Veerhaven, waardoor het gehele gebied van Kruiningen wordt ge- inundeerd, met een capaciteit van 35 x 166 m3, zal van het buitenwater worden afgesloten door dwars dóór de Veerhaven een blokkade met caissons van gewapend beton aan te brengen. De Veerhaven is reeds geheel bezonken en de drempel, waarop de cais sons zullen worden geplaatst, wordt afgestort en af gevlakt. Hier zal onder meer gebruik worden gemaakt van een Phoenix-caisson van grote afmetingen die aanvankelijk bestemd is geweest voor de aanleg van de kunstmatige havens in Normandië, welke bij de invasie in Juni 1944 werden aangelegd. Door de wel zeer te waarderen medewerking van de Engelse Admiraliteit werd een achttal van deze cais sons ter beschikking gesteld. De overige zeven zullen in Schouwen worden gebruikt. Nadat op 21 April het stroomgat in de zeedijk van de Reigersbergsche Polder nabij Bath was gedicht, waar door deze polder volledig van het buitenwater werd afgesloten, werd het herstel van de dijkvakken ten zuiden en ten oosten van het dorp Bath ter hand ge nomen. In het kader van de herstelwerken wordt hier over enige lengte over een vóór de beschadigde dijk gelegen schor een geheel nieuw dijkvak aangelegd. Op Tholen is men bezig met het opspuiten en onder profiel brengen van het zandlichaam voor de te her stellen dijkvakken van de Stavenissepolder en de Nieuwe Annex Stavenisse polder. Figuur 1 Schaal 1 150.000

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1953 | | pagina 3