Maandag 9 Februari viel, maar later had de gids bij wassend water hen toch weer netjes naar huis geloodst. De andere praam was bij een vergelegen boer derij geweest, waar ze nog drie levende paarden ontdekt hadden. Bij een poging om deze dieren te bereiken, wilde één der mannen een deur openen. Het bleek echter dat deze deur door het water uit zijn hengsels was gelicht want toen hij de grendel van binnenuit met geweld losduwde, schoot hij met de deur pardoes naar beneden zo kopje onder in het ijskoude water. Gelukkig voor de schipper kon de boer, die mee was, hem helpen aan een stel droge, kleren zo dat hij na een goede scheut verwarmend vocht weer het ventje was. Alleen hadden ze de paarden jammer genoeg niet mee kunnen ne men. Wel hadden zij nog een levend kalf en de hofhond gered, zodat ook deze reis niet vergeefs was. Bovendien konden ze in Seroos- kerke nog drie paarden redden die zij via de weg naar Renesse wis ten te krijgen. Het eten is inmiddels verhuisd naar onze magen, en nu komt de ver moeidheid in dubbele mate terug. Spoedig zoeken we daarom onze strozakken op en het duurt niet lang of allen zijn wij in diepe rust verzonken. Het is nog donker als we om een uur of zes gewekt worden door ge stommel naast ons. Buiten giert de wind en de dik bevroren ruiten lokken niet erg aan om er uit te komen. Toch moeten we vandaag proberen levend vee te vinden om het, als het half kan, nog op het droge te brengen. Het valt niet mee om alle mannen .wakker te krij gen. Enkele pessimisten willen blijven liggen, omdat wij volgens hen toch niet uit kunnen varen. Als we buiten komen vliegt de sneeuw ons in het gezicht, terwijl de bomen rond het plein zich krakend buigen onder de zweepslagen van de nu tot storm aangewakkerde wind. Het ziet er wel naar uit dat de pessimisten gelijk zullen krijgen, maar als we dit erkennen zouden, is de kans groot dat de geestdrift verflauwt. Vooreerst zullen we er dus maar op rekenen dat we ons startklaar moeten houden. De hospik heeft kans gezien om de kachel in het schoollokaal bran dend te houden, zodat we ons ontbijt niet in de kou behoeven te nuttigen. Zelfs is er warme thee! Als allen zich langzamerhand in het flakkerend kaarslicht rond de tafel geschaard hebben, kunnen we onze plannen bespreken. Het blijkt allereerst nodig dat alle mannen inplaats van korte laarzen 28

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1953 | | pagina 30