432 Fig. 3. De omvang van de overstromingen op Schouwen-Duiveland naar de toestand op 2 Februari 1953 (gestippeld: drassige gronden). Fig. 3. The flooded areas in Schouwen-Duiveland on February 2, 1953 (approx. 40000 acres). The saturated areas are dotted. niet ontstaan zijn door de aaneendijking van talrijke kleine bedijkingen) zijn de voormalige eilanden Schouwen en Duivelandthans de uitge strekte polder Schouwen (welke in het Oosten begrensd wordt door de Schouwse dijk) en de polder Vier Bannen van Duiveland (in het Oosten begrensd door de Rampaartse dijk) zie de figuur 5. Het is nu goeddeels verklaard, waarom juist de doorbraken van de buiten dijken van deze polders zulke ernstige gevolgen met zich hebben hebben gebracht, èn het herstel van deze dijken zoveel voeten in de aarde heeft (gehad). In geen van beide grote polders (resp. 9350 en 2 500 ha groot) bevinden zich binnendijken, welke het binnendringende zeewater hadden kunnen keren, of die hersteld en versterkt hadden kunnen worden om de ontstane vloedkommen te verkleinen waardoor de stroming in de dijkbressen verminderd zou zijn, zodat ze gemak kelijker te dichten waren geweest een werkwijze welke elders met succes is gevolgd. Het is volgens Vlam niet onwaarschijnlijk, dat ook Dreischor (thans een polder ter grootte van 1 110 ha) als een oude kern mag worden beschouwd. Ook van deze polder is namelijk geen bedijkingsjaartal te vindener komen echter geen vluchtbergen voor, terwijl de perceels indeling evenmin een aanknopingspunt biedt. Wel is zeker, dat nog in de 13e eeuw Schouwen, het oude Duiveland en Dreischor aparte eilanden waren, die door tamelijk brede waterende Gouwe, het Zonne- mere en het Dijkwater, van elkaar gescheiden werden. Op de huidige dag vindt men van deze stromen alleen nog resten ten ZO van Zierik- see en Dreischor in de vorm van instulpingen van de kustlijn. Verder zijn ze successievelijk geheel ingepolderd, waardoor de oude kernlanden geleidelijk tot één geheel aaneengekit zijn. In dit gebied zijn niet minder dan 35 polders gevormd, waarvan de oudsté dagtekent uit 1374 (Noordgouwe) en de jongste uit 1899 (de Dijkwaterpolder) (verg. 5)-

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1953 | | pagina 14