4402 Rapport van D.D.J.QuatannensCorneliahuisOude Haven, Zierikzee, betreffende s de geestelijke en morele toestand der in barakken wonende vreemde arbeiders en de daaruit voortvloeiende mentaliteitsspanningens Inventaris Nr in opdrachts van het Stadsbestuur der Stad Zierikzee, Watersnood Het onderzoek heeft zich uitgestrekt tot arbeiders uit de diverse kampen. Vermelding verdienen die van de Zeikepolder, Saspolder, SchuddebeursNoord- gouwe, Burghsluis, Plauwers op de Schelphoek, Bruinisse (schip), de in uitbouw zijnde barakken van Brouwershaven, Ouwerkerk, Nieuwerkerk, de losse barakken op de diverse dijken, de arbeiders ondergebracht in de B„School en de Christe lijke Ulo. We spraken zoveel mogelijk de arbeiders zelf aan. Ook vroegen we naar de bevin dingen der kampbewaarders. We namen steekproeven bij de Zierikzeese bevolking. We strekten ons onderzoek ook uit tot de verantwoordelijke instanties als het Stadsbestuur zelf voor zover dit mogelijk was, de politie, de dienst voor sociale zaken, de maatschappelijke werkster van Zierikzee, de geestelijke ver zorgers, de diverse café's. De gevolgde methode was die welke, op grond van feiten en bevindingen, samen vattend de grote lijnen weergeeft zowel van de mentaliteit der arbeiders als van de traditionele bevolking. Gezocht werd naar de oorzaken der ontstane spannin gen, naar hun verschijningsvormen en naar een manier om ze op te lossen, l/De Materiele Toestand. Over het eten en het logement vernam ik niet veel kritiek. Over het algemeen zijn de arbeiders daarover tevreden. Als er gezeurd wordt zijn het steeds de zelfden. Maar deze personen worden door hun medewerkers dan ook niet al te ern stig genomen. Het in een barak ondergebracht zijn valt hun ook mee. De meesten wonen liever in barakken dan in scholen. Ik kreeg de indruk dat het schoolmilieu heel veel arbeiders afschrikt. Een barak wordt gezien als het natuurlijke milieu dat heel gewoon bij het werk past dat ze nu eenmaal doen. Over het werk op zich zelf hoorde ik geen kritiek. Sommige ploegbazen werden wel becritizeerdmaar het viel me op dat dit helemaal niet negatief van aard was. Ervaren arbeiders stelden heel eenvoudig een betere methode voor dan die welke gevolgd werd. Span ningen op het werk komen dan ook niet voor. De geest is over het algemeen zeer goed. Op enkele uitzonderingen na, zijn de prestaties ook zeer behoorlijk. Heel veel arbeiders doen overuren, wat hun een mooi centje opbrengt, Min-presterende arbeiders werden door diverse werkgevers naar huis gestuurd. De salariëring is behoorlijk. Klachten heb ik hierover niet vernomen.

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1953 | | pagina 1