Zandzakken, Schoppen en Lieslaarzen 3 HOE WERD ER GEWERKT Als van ouds I D.w.z. dat ieder automatisch zijn plaats en zijn taak wist. Niet dat er nooit strubbelingen waren Dat zou een boek op zich kunnen wor den Stoters steken hun mening, ook over elkaar, immers nooit onder stoelen of banken, en de „bewoordingen" waarin bepaalde me ningen waren vervat, waren niet altijd wat men noemt „parlementair". Het ging echter om de zaak zelf en dat kwam voor elkaar. Het begon op een Zondag en het eindigde op de Zondag daarna; tussen die twee Zondagen kwam een en ander tot stand. We begonnen met niks, zegge en schrijven, en we eindigden met een bedrijf, dat volledig was geoutilleerd en de meest uiteenlopende opdrach ten direct en volledig kon uitvoeren. De lof der samenwerkende instanties, het mag met beschei denheid worden opgemerkt, was zonder voor behoud en volledig. Dit kon, omdat de goede geest er weer was en dat gold niet alleen voor de jongens onderweg en de mensen op „kantoor", maar zeker en vooral voor al degenen, die door hun goede zorgen het werken en blijven werken mogelijk maakten. In het begin was het immers zó, dat ieder zich min of meer onmisbaar ging voelen en niet van de eenmaal ingenomen post af wilde. Ieder werkte tot hij er zo wat bij neerviel en... op zich was dat niet verstandig..., want het ge heel moest doorgaan en mocht niet stil staan, omdat de een of ander werkelijk niet meer kon. Er werd in het begin aan niets anders dan aan die concrete opdrachten, die kost wat kost moe ten worden uitgevoerd, gedacht. Zelfs werd niet overwogen, dat een mens ook moet eten om in leven en aan het werk te kunnen blijven. Toen kwam het, en dat was het voornaamste Zonder vragen en zonder iets te zeggen, waren daar de goede gaven, die het mogelijk maakten onze jongens onderdak en voeding te geven. Er waren hulpen in de „huishouding", die zon der veel praten deden wat nodig was. Zij gingen rond tussen al die hongerigen en vermoeiden en alleen het feit al, dat zo spontaan en oprecht werd geholpen, werkte verkwikkend en opwekkend. Vergeten we vooral niet de meisjes (de dames, sorry die eveneens van geen ophouden wis ten en dag en nacht in touw waren. Ook hier werd weer eens bewezen, dat niet alleen het begrip, maar vooral het medeleven en de mede werking van de vrouw, in de stotersfamilie een onmisbaar element is geworden. En last not leastde hulp van „buitenaf" Er waren hotels in Den Bosch, die ons eten brachten, er was vrijwel de gehele middenstand, welke als om strijd de verzorging van de Stoters op de Verwerstraat op zich hadden genomen. Na die eerste dagen zonder het allernoodzake lijkste, waren we cioor al die gulheid zelfs in staat niet alleen onze eigen mensen te helpen, maar het overtollige mee te geven met onze transporten naar de getroffen gebieden. Directe hulp, was dubbele hulp, zoals ook hier, in zovele opzichten bleek. DOOR EENDRACHT STERK. Waalwijk en Waspik, Dussen, Halsteren en Almkerk werden met duizenden zandzakken ge vuld. Dit betekende een transportorganisatie, waarvan men zich als leek niet zo direct een voorstelling kan maken. 10.000 gevulde zandzakken betekenen zo pl.m. 100 flinke vrachtwagens en het was slechts, dank zij de medewerking van velerlei instellin gen en personen, dat wij daarover de beschik king kregen en steeds weer opnieuw konden verkrijgen. Dit zandbedrijf was uiteraard minder spectacu lair, dan het directe helpen van vluchtelingen en het redden van mensen, waaraan ook diverse groepen konden deelnemen. Het eerste bleek echter, vooral in de latere dagen, al evenzeer noodzakelijk als het tweede en er werd mee doorgegaan totdat bleek, dat „normale" in stanties dit werk van ons konden overnemen. Tot dat ogenblik had de B.O.S. een leidende rol, ook voor andere groepen van personen, die gaarne, middels onze mogelijkheden, hun hulp aanboden en door ons gaarne werden ingescha keld. Het was een demonstratie van Vaderlandse eensgezindheid, zoals sedert jaren niet voorge komen en welke vooral goed deed in een tijd, waarin aan eenheid en samenwerking zo'n be hoefte is.

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1953 | | pagina 3