TO TER S VOOR Watersnood 1953 Voelen wij ons Europeaan? TEN DIENSTE EN ONDER REDACTIE VAN HET REG, STOOTTROEPEN 14 s Klokken luiden, sirenes loeien, 'n springvloed heeft het water over de dijken gejaagd. Wat na jarenlange arbeid is opgebouwd, is in één nacht vernield. Onze trotse dijken, die de polders omringden, spoelden weg, duizenden men sen met hun haven en goed verkeerden in gevaar. De radio riep op deze drieste Zondagochtend alle mili tairen terug naar hun garnizoenen, om hulp te gaan bieden. Om 7.00 uur vertrok het eerste detachement van het Regi ment Stoottroepen ter sterkte van 39 man, onder com mando van Serg. Foree F. A., met bestemming Fijnaart en begon onmiddellijk met reddingswerk en het versterken der dijken. Met bekwame spoed arriveerden de Stoters uit alle delen van ons land en het tweede detachement onder commando van Kapitein Smitshuysen vertrok naar Besoyen en slaag de erin de dijk te behouden. Kapitein Revet zwoegde met zijn mannen bij Klundert en Majoor Michielsen zag met zijn detachement kans de Noordpolder bij Fijnaart te behouden. Het noodgebied werd in vakken verdeeld, met als com mandant vak III de Kolonel G. C. Berenschot. Het waters nood-bataljon werd geformeerd onder commando van Ma joor Rottier en na een rustperiode van één nacht gingen de Stoters weer aan de slag en werkten onvermoeid aan de dijken en sleepten cadavers. Ook de z.g. thuisblijvers hebben hard gewerkt; zij vulden 135.000 zandzakken. Het hele Regiment heeft bij de bevolking een goede naam verworven. Zonder iemand tekort te doen, memoreren wij het werk van Luitenant Toorop, die bij Terheyden en de Moerdijk een twintig personen het leven redde. Kapitein Willemse en Luitenant Kregting, die per heli- coptère naar resp. Haamstede en Zierikzee gebracht wer den, en daar uitgebreid hebben deelgenomen aan het red dingswerk. Allen hebben bewezen wat voor hun medemensen over te hebben; zij hebben kranig werk verricht. De Regiments-Commandant, Kolonel Berenschot, kan trots op zijn Stoters zijn, er is onder zijn bezielende leiding een drachtig en hard gewerkt. Andere thuisblijvers zorgden voor de mannen in het nood gebied, voor eten en drinken. De Volkskrant en Het Huis gezin stelden spontaan hun krant ter beschikking en Boek handel 't Centrum uit 's-Bosch zorgde voor prachtige tijd schriften. Onze oprechte dank voor hun spontane mede werking. Zo werkten Lucht-, Land- en Zeemacht van binnen- en buitenland tezamen met de Burgerij, onder het motto: „Nederland van water vrij". V. D. L. Hiermee bedoel ik dan een burger van het Europa, dat aan de Westkant ligt van het ijzeren gordijn, dus de democratische landen, die in zekere zin al streven naar een ideaal, dat tot einddoel heeft „Het Verenigd Europa". Er is uit de onlangs te Delft en Bolsward gehouden stem ming gebleken, dat ongeveer 94 van de stemmers zich voor een Verenigd Europa inzetten. „Waarom", zult U vragen, „zit er dan zo weinig schot in Ieder mens, die nadenkt, voelt toch onmiddellijk aan, dat er in die richting gewerkt moet worden." Ja, waarde lezer, daar zit hem de kneep; er moet in die richting aan een Verenigd Europa gewerkt worden, maar er zijn nog zoveel nationaal voelende mensen, die niet ruimer kunnen of willen denken, dan de zo eng geworden grenzen van hun vaderland. De Frans-Duitse twisten over de Saar en de Italiaans- Joego-Slavische twisten over Triest zijn er getuigen van. Wij voelen ons misschien nog Zeeuw, Fries of Hollander, maar we werken voor ons Nederland. Zou het niet mogelijk zijn ons Nederlander te voelen en toch te werken voor een Verenigd Europa Ons Europa is als eertijds Griekenland, een schier-eiland aan een communistische wereld. En ik geloof, dat het mogelijk is, dat wij de beschaving van het vrije Westen brengen tot over het ijzeren gordijn, zoals eeuwen geleden de Grieken de beschaving brachten aan de omwonende Barbaren. Griekenland was toen sterk; economisch, cultureel en vooral rijk aan goedwillende burgers Europa is nog zwak, verzwakt door de slagen der wereldoorlog II, maar Eu-

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1953 | | pagina 14