Er liggen nog dijken open! 11 Door Drs J. M. M. HORNIX. Het is in de achter ons liggende dagen van rampspoed bijna een gemeenplaats geworden om het oude Zeeuwse devies aan te halen en toch, heeft men in Nederland ooit dieper en waarlijker beseft, hoezeer deze spreuk een van de essentiële elementen van ons volksbestaan weergeeft Nu Nederlands erfvijand dit and voor de zo veelste maal in de historie voor de feiten gesteld heeft, zal het nodig zijn, dat het „Luctor et Emergo" eveneens opnieuw bewaarheid wordt. De strijd tegen het water is ouder dan ons land. Zijn geschiedenis vormt een groot en belang rijk deel van onze Vaderlandse historie. Nooit heeft dit gevecht geheel stil gelegen. Het is een der kenmerken van onze volksontwikkeling, dat deze strijd ons door alle eeuwen heen, onder welke omstandigheden van politieke aard ook, heeft begeleid. De Nederlander leeft met en te midden van zijn water. Hij heeft zijn land op het water bevochten. Een oude Franse spreuk herinnert daaraan God schiep de aarde, be halve Holland, want dat hebben de Hollanders zelf gedaan. Hoeveel steden en dorpen langs onze kust getuigen er niet van, dat zij gesticht werden bij een dam, een dijk, opgeworpen tegen het water. Werd het werkpak, van de water- lander, wellicht tegen onze zin, niet ons Natio naal costuum De eerste strijd, die onze voorouders voerden, zou slechts verdedigend zijn. Waar de natuur lijke wering ontbrak werden wallen, dammen en dijken opgeworpen. Dit vroeg gezamenlijke krachtsinspanning en kijk op het water. De Leeghwaters en Lely's in de dop leerden echter al spoedig aanvallend op te treden. Polders en akkerland verrezen uit de zee en uit de meren. De aarden wallen werden vervangen door steenstortingen en de graspollen door bazalt- beschoeiingen, maar desondanks deed het water zijn aanval en vroeg om zijn tol. Het „worstel en kom boven" stond letterlijk voor het vege lijf redden en figuurlijk voor de wederopbouw van huis, goed en land. Onze geschiedenis is vol van deze verraderlijke overvallen, die dik wijls hun naam ontleenden aan de kalender- heiligen. Steeds weer nam men de spade ter hand en stap voor stap werd het water terug gebracht binnen de grenzen die de Nederlander het stelde. Maar het bleef 's lands vijand num mer één, hoe handig de Hollander ook werd om het met boot en zeil te bevaren tot in vreemde en verre oorden. Ook daar trof hij gruwelijke stormen en opgezweepte zeeën, waarbij de daad van het Zeeuwse devies geëist werd. Eenmaal beheersd zijnde, was het water Neerlands com pagnon, het leverde vruchtbare grond en handel met andere volkeren. Het bracht Neerlands naam tot de uithoeken der aarde. Het drukte in zekere zin zijn stempel op de Nederlandse volksaard. Door „eendracht sterk" en „Je Maintiendrai" zijn slechts twee van de vele spreuken, die ook voor de strijd tegen het water opgaan. De Nederlander is kalm en rus tig, woont geestelijk gaarne op zijn eigen eiland of in zijn eigen polder, omzoomt met slootjes. De democratie der waterschappen vloeide via de gewesten naar zijn staatsbestel. De verdeeld heid is hem eigen, voor geestelijke ruilverkave ling is hij slechts node te vinden. Bedaard en vredig leeft hij op zijn eigen erf, totdat dit, in sommige gevallen, hem te eng en te beperkt wordt, dan bevaart hij ook direct de internatio nale zeeën en ligt meestal alleen vóór aan de kop van de grote vloot. In vrede is ons Volk politiek versplinterd, is het staatkundig zwak en is het geneigd tot grote twisten over kleine zaken. Geringe dijkdoorbra ken en wat hoge vloed deren hem niet. Het wordt slechts wakker, wanneer „Luctor et Emergo" wordt geëist. Paniek bij enkeling op de eigen eilandjes, die in nood doorbroken wor den. Maar in de nood leert een Volk zich ken nen. Dan wordt de eenheid geboren en de samenwerking tot stand gebracht. Dan ziet men een nieuwe geest ontwaken, in mannen en vrou wen, in jonge en oude mensen. Er wordt ge werkt, offers worden gebracht, men spant zich in om het gevaar te trotseren. Levens worden gewaagd, ja zelfs geofferd om mensen te red den. Men is één om de rampspoed te keren, of

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1953 | | pagina 11