Bescherming Bevolking. 10 Wie had er op de avond van 31 Januari 1953 kunnen veronderstellen, dat er een ramp over Nederland ging komen, zoals er in geen eeuwen was geweest en waar door de gehele beschaafde wereld zou worden opgeschrikt en getroffen. Het was Zaterdagavond. Geleidelijk nam de windkracht toe. Ruwe stoten met striemende sneeuw en regen. Takken die van de bomen afgerukt werden temidden van het verkeer gesmaktHaastige mensen te voet, per rijwiel of in min of meer comfortabele vervoermiddelen, haastten zich huiswaarts in de wetenschap dat daar een behagelijke en veilige verblijfplaats wachtte. Wie had er toen kunnen of durven voorspellen, wat er ging gebeuren in de nacht, welke als een dreiging over de wereld kwam Wel had er door de radio een waarschuwing geklonken, dat er zeer hoog water was te verwachten in Willemstad en Bergen op Zoom. Maar was dat wat bijzonders Dat vond toch wel meer plaats en wat gaf het dan nog, dan misschien wat ongemak voor een paar laaggelegen huisjes! Bovendien, men was hierop voorbereid en had dus zijn maatregelen kunnen treffen Verbeeld U, dat er toen iemand had gezegd, dat er binnen enkele uren door het geweld van het aanstormende en haast niet te stuiten water, honderden mensen jammerlijk zouden verdrinken, duizenden huizen zouden worden ver woest of ernstig beschadigd, tienduizenden stuks vee een ellendige dood zouden sterven en een groot deel van de vruchtbare gronden in West-Noord-Brabant, Zeeland en Zuid-Holland zou worden overspoeld met het onvrucht- baarmakend zeewater. Men zou zo'n profeet hebben uit gelachen, hem voor een warhoofd hebben uitgemaakt en bovenal, men zou zijn waarschuwing hebben genegeerd. En toch werd het bittere werkelijkheid. De aanval van de grote vijand, het water, begon zo onverwacht, dat er soms van het redden van het vege lijf zelfs geen sprake kon zijn, dan wel dat alles van waarde moest worden achtergelaten en aan het redden van het vee niet kon worden gedacht. Als men dit toch alles had kunnen voorzien, wat zou ei zijn voorbereid en georganiseerdMen zou niet tever geefs om verbindingsmiddelen hebben behoeven te roepen, terwijl nu door gebrek daaraan de organiserende bevel voering werd lamgelegd of althans ernstig gehinderd Er zouden wel overal boten ter beschikking zijn geweest, bemand met dapperen, die hadden geleerd met deze mid delen om te gaan Wellicht waren er helicoptères in gereedheid geweest om aanstonds de helpende hand te bieden als andere middelen faalden Zeker, nu zal men deze les wel niet zo spoedig vergeten en zal er voorbereid en georganiseerd worden Want zo'n ramp zou ons weer kunnen treffen en dan zou het rampgebied nog wel eens heel wat uitgestrekter kunnen zijn, met alle gevolgen van dien Nederland is gealarmeerd Wie zou er lang over moeten denken, als men hem vroeg mede te doen Maar kwam er al niet eens meer een dergelijke ramp over ons Land Zijn we dan vergeten, wat er in Rotterdam in 1940 gebeurde èn in 1945 in het Bezuidenhout in Den Haag Ja, dat weten we maar al te goed Het brandde in Rotterdam drie weken lang, omdat er niet voldoende mensen waren om de aanwezige middelen op juiste wijze te gebruiken. En nu, twaalf jaar later. Hoe is het nu gesteld Ja, er komt inderdaad een soort ontwaken bij velen van ons. De Regering heeft gesproken, dat het nodig is om er zich op te bezinnen, dat er weieens weer zo'n ramp over ons zou kunnen komen als in 1940 en in 1945en wat dan Behoort Ge ook tot de lieden, die gealarmeerd zijn Hebt Ge U misschien al, indien Ge U niet meer voldoende vaardig voelt voor het deelnemen met Uw oud-wapen makkers aan gewapende diensten, aangemeld voor het zo belangrijke, noodzakelijke en mooie werk van de bescher ming bevolking Neen Wilt Ge liever wachten tot, op de wijze zoals de zee ons nu heeft besprongen, er een ander geweld ons zal aan grijpen en ontelbare offers zal vragen aan levens en bezit Wilt Ge het maar wagen zonder deze paar oefen uren per week en maar liever afwachten of deze cata strophe U ja, natuurlijk U niet zal voorbijgaan. Hebt Ge dan met Uw medemensen, waaronder ook Uw eigen dierbaren, Uw straat-, stad- en landgenoten, niets te maken Of wilt Ge dit eerst tot uiting brengen zoals nu bijna de gehele wereld zijn eenheid tcont bij de hulpverlening aan onze zo diepgetroffen Landgenoten als er werkelijk noodzaak zal zijn Neen, Stoters, daarvoor zijt ge toch te reëelDaarvoor hebt Ge toch te hoge idealen Dat is wel getoond in de eerste dagen van de ramp, toen van heinde en ver de Stoters aansnelden om hun rampzalige Landgenoten te redden, te helpen en bij te staan Zouden we dan nu tekort schieten Zouden we ons maar niet wat steviger bundelen in onze Bond en zouden we niet als een grote, niet te versmaden, machtige eenheid waarmede men gaarne rekening houdt ons klaar maken, hetzij voor gewapende dienst in de territoriale reserve of als we dit, om welke reden ook, niet vermogen, dan althans toch zeker bij de Bescherming Bevolking onze plaats innemen. Stoters, bezin U op Uw idealen Doe mee 1 Nu 111 DEGEN.R.AAL.

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1953 | | pagina 10