geven werd, is in alle gevallen met de nodige discretie behandeld. Natuurlijk zijn niet alle persstemmen lovend geweest. Het zou griezelig en onwaarschijnlijk zijn geweest want niets ter wereld is volmaakt. Het trof bij de schaarse critiek, dat zij achterwege zou zijn gebleven of in andere bewoordingen gesteld zou zijn geweest, wanneer de schrijver eerst te bevoegder plaatse zakelijke informaties over het betrokken punt zou hebben ingewonnen. Het blijft nog steeds een vrome wens, dat alvorens men critiek gaat oefenen of een verwijt zwart op wit doet drukken zich eerst terdege laat inlichten. De be reidheid, na zo'n aanval, de juiste lezing te geven of een beschuldi ging terug te nemen, vermindert de toegebrachte schade niet of slechts zeer ten dele. Bij deze soort berichtgeving telt slechts de eerste lezing. Die blijft hangen. Met erkentelijkheid zij melding gemaakt van het feit, dat de redacties dit weten en alvorens een reportage te plaatsen of een ingezonden stuk, waarin op tekortkomingen wordt gewezen, op te nemen, eerst bij Perszaken naar de Rode Kruis-lezing informeerden. Waar gewerkt wordt worden fouten gemaakt en als zij gemaakt zijn, zal het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis nimmer schromen deze te erkennen. De radio-berichtgeving, in de eerste dagen bijna aan de lopende band, heeft natuurlijk vaak melding gemaakt van het Rode Kruis- aandeel in de hulpverlening. Ook in de vele radio-reportages in binnen- en buitenland is daarvan gewag gemaakt. Er zijn speciale uitzendingen uit Nederland geweest naar andere landen, Zwitserse, Deense, Duitse, Engelse enz. welke stimulerend gewerkt hebben in die landen op de bereidheid Nederland ter hulp te komen. Hetzelfde heeft, op visueel gebied, de film gedaan en met dank baarheid worde herdacht de goede uitwerking van de filmjournaals van Polygoon-Profilti in binnen- en buitenland. In Amerika is men van deze laatsten zo onder de indruk gekomen dat men er de gehele westelijke helft van ons land door de golven verzwolgen waande. E.e.a. heeft zeker zijn goede zijde gehad door stimulering van de offervaardigheid doch een massa overbodige aanvragen om inlichtingen bij het Informatiebureau veroorzaakt. Tot besluit van dit hoofdstuk worde nog melding gemaakt van het eigen Rode Kruis-filmpje „Alarm" waarin getracht is speciaal het Rode Kruiswerk vast te leggen, met propagandistisch en fondsen wervingsoogmerk. Van filmjournaal-maatschappijen mocht men niet eisen dat zij hun camera's voornamelijk richtten op het Rode Kruis- optreden. Een belemmerende factor was bij dit onderwerp, dat de khaki-uniformen van de Rode Kruis Korps-helpers op enige afstand niet te onderscheiden zijn van militaire uniformen. Op honderden foto's en tientallen meters rampenfilm ging het Rode Kruis-element verloren tussen de eveneens bedrijvige militairen, die in zoveel groter aantal aan het reddingswerk deelnamen. Dat dit filmpje onder veel tegenwerkende factoren gemaakt, zoveel ter vertoning gevraagd werd door de afdelingen in het land, stemt tot voldoening. 168

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1953 | | pagina 179