werden aanstonds gelden gezonden ter doorfinanciering van de on derhorige plaatselijke afdelingen tot resp. 20.000,750.000, en 74.500, Aan de overige Kringen alsmede aan plaatselijke afdelingen recht streeks gaf het Hoofdbestuur voorschotten tot een gezamenlijk be drag van 295.350, Vermeldenswaard is nog, dat de hiervoor genoemde kosten voor vervoer en opslag van de ingezamelde kleding en schoeisel, het sorteren hiervan en de tot dit doel (soms gratis) afgestane ruimten, het bewaren resp. de distributie in de rampgebieden, bestreden zijn kunnen worden uit de opbrengst van onbruikbare of afvalgoederen, welke enkele tonnen beliep. Hiertegenover kan men de waarde van de goederen stellen, welke geraamd wordt op zestig a zeventig mil- lioen. In het hiervoren genoemde bedrag van 2 millioen zijn stellig nog wel kosten begrepen, welke het Rode Kruis bereid is geheel voor zijn rekening te nemen. Een cijfer kan hiervoor nog niet worden genoemd. Hierbij komt, dat wat aangaat de financiering van plaatselijke Rode Kruis-kosten, enige gemeenten voorschotten verstrekten, welke vervolgens aan het Hoofdbestuur zijn of nog zullen worden door belast. Daar de finale afrekening van de uitgaven van diverse hulpacties volgens deskundigen nog geruime tijd kan duren, is het niet uitge sloten, dat de bedoelde gemeenten alsnog uitgaven terzake bij het Hoofdbestuur zullen declareren en wel op aanwijzing van het Mi nisterie van Binnenlandse Zaken of enige andere Rijksinstantie. Tenslotte zullen de kosten, komende ten laste van het zgn. Rode Kruis Textielpakket, een belangrijk bestanddeel van de gecoör dineerde buitenlandse Rode Kruis hulp door schenking van de beno digde huishoudelijke textielgoederen in natura, inclusief de aan schaffing hier te lande (aanvulling enz.) voor rekening van het Rode Kruis zijn. Het bedrag hiermede gemoeid, per saldo minstens te stellen op enige tonnen, is tot dit doel gereserveerd en zal, naar verwacht wordt, hiervoor ruimschoots toereikend zijn. Op deze plaats moge vermeld worden, dat er van talrijke Rode Kruis-verenigingen giften voor de slachtoffers zijn ontvangen, hetzij direct gebruikt ten behoeve van hun voorziening met goederen, hetzij, overeenkomstig de bedoeling der gevers, op speciale wijze aangewend. Genoemd -moge hier worden de Rode Kruis-verenigingen van Australië, België, het Britse Rijk, vier branches van het Britse Rode Kruis, te weten de Scottish Branche, de Kenya Branche, de Basuto- land Branche en de Nigeria Branche, Canada, Frankrijk, India, Italië, Japan, Litauen, Luxemburg, Mexico, Monaco, Nieuw Zee land, Portugal, de Philippijnen, San Marino, San Salvador, Sovjet Rusland, Thailand, Venezuela, de Verenigde Staten van Noord 165

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1953 | | pagina 176