extra personele lasten, welke moesten worden betaald. Vermelding dient, dat de kosten van de laatste categorie binnen zeer enge grenzen konden worden gehouden, dank zij het reeds genoemde doorgaans ruime aanbod van bene-vole hulp door particulieren, waarbij dank baar gewag wordt gemaakt van de voortreffelijke samenwerking met grote instellingen en maatschappijen, alsmede een goed werkende personeelsbemiddeling. In het andere geval zouden de personeels kosten ongetwijfeld belangrijk hoger zijn geweest. Ook veel materieel werd gratis verstrekt en dienstprestaties werden belangeloos aange boden. Desondanks zag het Hoofdbestuur zich geplaatst tegenover een stijging van de kosten van zijn administratief apparaat en kwam men tevens tot de slotsom, dat de uitgaven in deze rubriek door het Rode Kruis uit eigen middelen zouden moeten worden bestreden. Voorts was het niet moeilijk te voorspellen, dat er kosten zouden komen, weliswaar niet van administratieve aard, maar evenmin in rekening te brengen aan de zgn. watersnoodfondsen in engere zin, a.d.z. schade aan kleding en uitrusting van colonnes van het Rode Kruis Korps, verbruikte genees- en verbandmiddelen, schade aan het materieel, kosten van recreatie van evacué's in de plaatsen van hun nieuwe (tijdelijke) huisvesting e.d. Al deze kosten, dikwijls in meer of mindere 'mate indirect met de watersnood (-hulpacties) samenhangend, zullen door het Rode Kruis worden gedragen en in de eerste plaats worden gedekt uit buitenlandse Rode Kruis giften, hiervoren genoemd, resp. nog aanwezige financiële reserves. In dit verband moge worden opgemerkt, dat de schade, ontstaan door het inzetten van goederen voor de hulpverlening uit de zgn. rampendepöts (bedden, dekens, lakens en ander textiel, brancards, genees- en verbandmiddelen enz.) tot een gezamenlijk beloop van ongeveer 275.000,door het Nationaal Rampenfonds aan het Rode Kruis is vergoed, teneinde de magazijnen onmiddellijk te kunnen aanvullen resp. tot de vereiste vervanging over te gaan. Wat aangaat evacuatiekosten, voor zover althans het Rode Kruis met de uitgaven voor de tijdelijke huisvesting van slachtoffers elders te maken had, is tussen het Ministerie van Maatschappelijk Werk en het Nationaal Rampenfonds overeengekomen, dat de kosten terzake gedurende de eerste 3 weken na de ramp voor rekening zullen komen van het Fonds; de uitgaven daarna komen in beginsel ten laste van voormeld departement en wel door tussenkomst van de gemeenten van huisvesting (alwaar de evacué's tijdelijk zijn ondergebracht). In zoverre het Rode Kruis met deze aangelegenheid bemoeiing had, zijn of zullen de uitgaven worden verrekend met het Nationaal Rampenfon:s resp. het Rijk, terwijl het zich laat aanzien, dat een gedeelte van de kosten ten laste van onze instelling zal moeten blijven, waarvan de dekking zal geschieden op gelijke wijze als hier- 163

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1953 | | pagina 174