ten bij het Nationaal Rampenfonds, hetzij gevers desniettegenstaande er de voorkeur aan gaven het Rode Kruis tot dit doel in te schakelen, ontving het Hoofdbestuur belangrijke bedragen uit binnen- en bui tenland, een en ander tot een gezamenlijk bedrag van 94.420,48. Zo niet reeds begunstigers een desbetreffende aanwijzing in hun remise-advies maakten, werden deze gelden volgens afspraak aan het Rampenfonds verantwoord en overgemaakt, zulks onafhankelijk van de financiering van de hulpverlening door het N(ationaal) R(ampen) F(onds). Tenslotte werden giften ontvangen van buitenlandse zuster instellingen, o.a. met het oogmerk de financiële positie van het Rode Kruis, zwaar belast als het was door het beroep dat van de rampge bieden uit op zijn hulporganisatie en bestuursapparaat werd gedaan, enigszins te verlichten. Wat betreft de omzetting van vreemde valuta in eigen betaalmiddel werd een vlotte afdoening door de Nederlandsche Bank verzekerd. Ten aanzien van de verrekenbaarheid van watersnooduitgaven door het Rode Kruis was het nodig zich er aanstonds rekenschap van te geven, dat de middelen van het Nationaal Rampenfonds, belichaamd in hogerbedoelde voorschotten, in de eerste plaats zou den moeten strekken tot het bestrijden van de kosten van de zgn. eerste hulpverlening, t.w. medische en andere bijstand aan de slacht offers van de ramp (eigenlijke hulpacties in de eerste phase onmid dellijk na de ramp), de inrichting en het voeren van noodzieken huizen, de verstrekking van voedsel, kleding en dekking en andere eerste levensbenodigdheden (zgn. comforts), alsmede voorziening in eerste behoeften, voor zover uiteraard liggend op het terrein van het Rode Kruis; initiatief tot of deelname in de oprichting van cen trale keukens en in het algemeen de distributie van voedsel, het ver voer van zieken, de verzorging van evacué's tijdens de afvoer van de bevolking en in de opvangcentra, enz. enz. Daarnaast kwamen er grote uitgaven als indirect gevolg van de watersnood, waarbij is te denken aan de noodzakelijke uitbreiding van het bestuurs- en administratieve apparaat van het Rode Kruis, dat gelijke tred diende te houden met de hulporganisatie in de ramp gebieden, aan de peripheric resp. in de étappelijnen, met inbegrip van de ingeschakelde plaatselijke afdelingen en tenslotte het apparaat van het Hoofdbestuur met zijn afdelingen, welke onmiddellijk tot het uiterste werden belast en waarvan de plotseling enorm toege nomen werkzaamheden direct ingrijpende voorzieningen noodzake lijk maakten, teneinde de hulpacties te ondersteunen resp. soepel en snel te doen lopen en stagnatie tot iedere prijs te voorkomen. Afgezien van de materiële uitgaven, welke deze groei met zich bracht (telefoon, drukwerk, energie, maaltijden c.a. tijdens avond en nachturen) ontstonden, voor zover geen vrijwilligers konden worden aangetrokken - het aanbod was in bepaalde sectoren van de arbeid dikwijls overstelpend, terwijl toch ten opzichte van andere werkzaamheden geen of onvoldoende volontairs beschikbaar waren - 162

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1953 | | pagina 173