noodgebied hebben over het algemeen aan de verwachtingen vol daan. Verschillende van hun verrichtingen konden ter plaatse worden vastgelegd in de watersnoodfilm: „Alarm". Onmiddellijk werd ook door de Directie het Informatiebureau van het Rode Kruis weer in werking gesteld, dat een week tevoren in liquidatie was gegaan, nadat de laatste gegevens van de tweede wereldoorlog practisch waren afgewerkt. Naast de kern van vaste medewerkers, die nog in dienst was en enkele oud-medewerkers, die onmiddellijk terugkeerden, moesten vele vrijwilligers(sters) wor den aangetrokken. Hetzelfde verschijnsel deed zich voor bij de afdeling Vervoer. Ook daar was het dienstverband van vele personeelsleden juist per ultimo Januari gediscontinueerd en materiaal opgeruimd, waardoor, toen in de loop van de ochtend het nog beschikbare deel der nood- colonne naar het rampgebied was afgezonden, deze afdeling prac tisch zonder materieel zat. Bijna allen, wier dienstverband was be ëindigd, keerden als vanzelfsprekend, terug en er was van stonde af aan zo'n groot aanbod van vrijwillig beschikbaar gesteld rij dend materieel, dat ook deze afdeling weer tot nieuw leven kwam. Ook voor de andere afdelingen van het Hoofdbestuur was er onmiddellijk een ongebreideld aanbod van vrijwillig personeel, zodat met name het Bureau Watersnood tot grote afmetingen uitgroeide (zie Bijl. I, pag. 6), in welke Bijlage ook cijfers worden gegeven omtrent verzonden en binnengekomen poststukken in de eerste maanden na de ramp. Spoedig bleek, dat voorzieningen moesten getroffen worden om het Hoofdbestuursapparaat aan te passen aan de tijdelijke nood toestand. Naast het gewone werk waren de werkzaamheden, die ver band hielden met de watersnood, nu primair geworden. In een circulaire d.d. 5 Februari werd de instelling van het Bureau Waters nood vastgelegd (zie Bijlage II, pag 7, waarbij gevoegd een lijst van in Den Haag en omstreken in gebruik genomen goederendepöts). De inzameling van goederen, welke bij de taakverdeling aan het Nederlandsche Roode Kruis was toegewezen, in tegenstelling tot de inzameling van geld voor de slachtoffers, welke aan het Nationaal Rampenfonds was toebedeeld, resulteerde in enorme hoeveelheden, in hoofdzaak gebruikte kleding. Reeds in de eerste dagen werd van de zijde van het Nederlandsche Roode Kruis met bevoegde regerings instanties overleg gepleegd over de verdeling en later over de liqui datie van deze geweldige hoeveelheid nieuwe en gebruikte goederen van de meest uiteenlopende soort. Er werden bijna dagelijks van 2 Februari af vergaderingen van staf- hoofden gehouden in het Hoofdgebouw, Prinsessegracht 27. In de Bijlage III, pag. 11, achter dit hoofdstuk is een lijst opgenomen van de personen, die als regel, deze vergaderingen bijwoonden. De Liga van Rode Kruis-verenigingen heeft, zoals immer, on middellijk geassisteerd o.a. bij de verdeling der goederen, welke in 3

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1953 | | pagina 14