HOOFDSTUK 8 De verdere hulpverlening uit het buitenland Het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis heeft aan de zendingen uit het buitenland speciale aandacht willen schen ken en in een nauwkeurige administratie de aankomst en bestemming der goederen doen verantwoorden, ook om de schenkers t.z.t. te be danken. Het doen uitgaan van honderden dankbetuigingen en de ontvangst van vele buitenlandse bezoekers is verzorgd door de Heren Jhr. G. M. Verspyck en Jhr. H. Beelaerts van Blokland en Mevrouw M. A. van Bosse, geassisteerd door Mevrouw C. Doorenbos-Roëll. De goederen zijn ontvangen, opgeslagen en geëxpedieerd door de firma Pakhuismeesteren te Rotterdam terwijl als contact-instantie bij de Intendance in Den Haag een Foreign Relief Section werd ge vormd. De goederen kwamen in de eerste weken vooral door de lucht op Schiphol en Valkenburg. Bij de aanvoer van deze zendingen heeft o.m. de K.L.M. bijzondere medewerking verleend. Zij heeft 325 ton geschenkzendingen gratis naar Nederland vervoerd, hetgeen betekent een waarde van 1.800.000,aan transportkosten. In dit verband willen wij ook de grote medewerking van de Nederlandse Spoorwegen vermelden, die de uit het buitenland aan het Neder landsche Roode Kruis toegezonden goederen van de grens tot aan de plaats van bestemming gratis vervoerden. Na de eerste dagen arriveerden ook auto-transporten, wagon- en scheepsladingen. Bijzondere medewerking der douane, zowel in de lucht- als waterhavens en aan de grensposten, bevorderde de inkla ring der zendingen. Bij de transporten is veel profijt getrokken van tien Mercedes 3^-ton vrachtauto's van de Deense Burgerlijke Verdediging, welke colonne zonder kosten voor het Rode Kruis veertien dagen lang on- veer 1500 ton goederen heeft vervoerd en ca. 60.000 km heeft afge legd. Ook heeft de Foreign Relief Section enige dagen de beschik king gehad over 4 vrachtwagens van de Renaultfabrieken. Ter ont lasting van het eigen wagenpark werden vele buitenlandse vracht wagens voor de Intendance bestemd, zo mogelijk met hun lading, doorgezonden naar Rotterdam. Zoals uit de lijsten aan het einde van de hoofdstukken 5 en 6 bleek, is nauwkeurig van de aankomst, doorzending en bestem ming van de buitenlandse goederen boekgehouden, zowel door de Foreign Relief Section als door Pakhuismeesteren en de Inten dance van het Nederlandsche Roode Kruis. 126

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1953 | | pagina 137