de behoeftige het eerst aan de beurt komt. De geschenken zijn vrij en onvoorwaardelijk; er worden geen tegenprestaties geëist noch voorwaarden verbonden aan de schenking. Bij de grote machines, Zoals combines en zware trekkers, zal een oplossing worden gezocht in het vormen van combinaties van getroffenen, waarbij ieder begif tigd wordt met een aandeel in de machine, evenredig in zijn geleden schade. De gang van zaken voor het in aanmerking komen van werktuigen c.q. gereedschappen is als volgt ontworpen: De Stichting voor de Landbouw en de betreffende provincie zendt aan landbouwers met een bedrijf groter dan 4 ha een enquête formulier toe en een overzicht van de (waarschijnlijk) beschikbare werktuigen. Ondernemers met kleinere bedrijven ontvangen slechts een enquête-formulier als zij er om vragen of de plaatselijke commissie het wenselijk acht. Als regel wordt hun zonder meer een gereedschap pakket toegewezen. Na invulling zendt de getroffene het toe (ev. via de plaatselijke commissie) aan de Provinciale Stichting voor de Landbouw. Deze stichtingen plegen overleg met de plaatselijke commissies om na te gaan wie voor toewijzing in aanmerking komen en maken een overzicht van de bij voorkeur verlangde werktuigen. Zij dragen daarna de getroffenen, die in aanmerking komen voor een bepaald geschenk aan de sub-commissie Landbouwwerktuigen voor. Ook de toewijzing van de gereedschappen wordt uitgeschreven door de Provinciale Stichtingen van de Landbouw. Zij worden verdeeld in gezinspakket, aanvullend pakket, gereedschapskist, afzon derlijke gereedschappen. Voor de specificatie in deze vier categoiiën zie men Bijlage XXVIa, pag. 121. De sub-cornmissie landbouw werktuigen controleert de concept toewijzingen en zendt deze na accoord-bevinding naar het Nederlandsche Roode Kruis. Gaat het Hoofdbestuur hierna accoord met de toewijzing, dan draagt de sub commissie voornoemd zorg voor de verzending van het geschenk naar de begiftigde. Bijlagen XXVII en XXVIII, pag.'s 123-125. De levering van de door het buitenland geschonken landbouw werktuigen geschiedt via de normale handelskanalen. Daarom wordt, zodra een werktuig is toegewezen, aan de leverancier (d.i. de impor teur van dat werktuig) bericht gezonden. De leverancier kan dan met de begiftigde in contact treden over de aflevering. De leverancier zorgt voor het in ontvangst nemen der werktuigen aan grensstation of zeehaven, opslag en verzekering, volledige montage en in-bedrijfs stelling en gebruikelijke service. Tenslotte: de waarde der geschenken, welke een getroffene in totaal ontvangt mag niet meer bedragen dan een bepaald percentage van de bedragen in de watersnoodschade. Het Ministerie van Fi nanciën staat nl. schenkingen toe tot een bepaald percentage van de bijdrage in de watersnoodschade. Om de schenkingen zoveel moge lijk aan de getroffenen ten goede te laten komen, is het dus van belang te zorgen, dat de waarde der te schenken werktuigen ev. vermeerderd met de waarde van andere geschenken in de landbouwsector (b.v. 110

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1953 | | pagina 121