Als afzonderlijk project zou hier eigenlijk nog vermeld moeten worden de oprichting van een STREEKZIEKENHUIS (stenen fun damenten houten bovenbouw) op Schouwen. Het Zweedse Rode'Kruis heeft hiervoor een bedrag van enige millioenen guldens beschikbaar gesteld. Dit project is echter nog in een beginstadium. Wel valt reeds te vermelden, dat een stichting in het leven is geroepen door het Nederlandsche Roode Kruis tezamen met de bij de exploitatie van het ziekenhuis betrokken gemeenten. Op 13 Augustus werd ter verdere uitwerking van dit plan een bespreking gevoerd met een Zweedse delegatie, bestaande uit de Heren Erland von Hofsten en M. E. Molander. Bovendien werd inmiddels in overleg met het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid een bouwcommissie samenge steld, waarvan deel uitmaken een vertegenwoordiger van het Zweedse Rode Kruis, het Ministerie van Financiën, het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting, de Burgemeester van Zierikzee, de directeur van het Ziekenhuis Schouwen en Duiveland, een lid van het Hoofd bestuur van het Nederlandsche Roode Kruis en een directeur van het Nederlandsche Roode Kruis. In een eventueel volgende publi catie zullen onder het hoofd „Vierde Project" uitvoerige bijzonder heden betreffende het ziekenhuisplan worden bekend gemaakt, C. Het agrarische plan. Een derde belangrijk plan beoogde de vervanging van de landbouwwerktuigen en gereedschappen, welke in de overstromingen op grote schaal waren verloren gegaan. Ook deze hulpverlening moest geschieden in nauwe samenwerking met de Overheid, waarvoor de Stichting voor de Landbouw en de Coördinatie-Commissie voor de hulpverlening landbouwwerktuigen 1953 de aangewezen organen waren. Na langdurig overleg en vele besprekingen (Canada, Noorwegen, Zweden, Denemarken en Frankrijk waren de landen, welker Rode Kruis-verenigingen zich in het bijzonder ook voor dit plan interes seerden) kwam men tot een keuze der te schenken werktuigen, de aanmaak, de verzending en een regeling, waardoor de geschenken bij de slachtoffers, de zwaarst getroffenen het eerst, zo doeltreffend mogelijk zouden terechtkomen. Daartoe werden de volgende richt lijnen ontworpen: 1. Zij, die werkzaam in de landbouw, door de watersnood 1953 zijn getroffen, zijn de begunstigden in het landbouwwerktuigen project. Onder landbouw hierbij te verstaan akkerbouw, veehouderij, tuinbouw, bosbouw e.d. Onder slachtoffers werden de ondernemers, de werknemers en de loonwerkers gerekend. In de Bijlage XXVI, pag, 120 wordt een opsomming gegeven van de te schenken werktuigen en machines en gereedschappen. Het ligt in de bedoeling de verloren gegane werktuigen en machines en gereedschappen zoveel mogelijk gelijkwaardig te vervangen waarbij 108

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1953 | | pagina 119