HOOFDSTUK 7 Drie grote projecten van internationale hulpverlening Zoals in de inleiding tot dit verslag reeds geconstateerd werd, heeft nog nimmer een land bij een ramp zoveel belangstelling uit het buitenland ondervonden als Nederland in de Watersnood 1953. Reeds in de eerste dagen van de ramp uitte zich de behoefte in het buitenland om Nederland te helpen zo onmiskenbaar, dat men bijna zeker rekenen mocht op de voor een grootscheepse hulpver lening aan de slachtoffers van de watersnood vereiste middelen. Deze hulpverlening ontwikkelde zich in de loop van besprekingen met leidende figuren uit de Liga van Rode Kruis-verenigingen, Nationale Rode Kruis-verenigingen en adviseurs van overheids instanties tot drie grote projecten, welke intern al spoedig de namen kregen van het Textielplan, het Huizenplan en het Agrarisch plan. Aan bovengenoemde besprekingen namen deel voor de Liga van Rode Kruis Verenigingen te Genève: de heren Emil Sandström, voorzitter, B. Graaf de Rougé, secretaris-generaal en W. J. Philips, M.B.E., Directeur du Bureau d'Organisation; Erling Steen, voor zitter van het Noorse Rode Kruis; Henrik Beer, secretaris-generaal van het Zweedse Rode Kruis; Aage Schoch, directeur-generaal van het Deense Rode Kruis en Ralph Holm, bestuurslid van het Deense Rode Kruis. Een zeer belangrijk en gewaardeerd aandeel in deze besprekingen hadden van regeringszijde de vertegenwoordigers van het Ministerie van Binnenlandse Zaken, Economische Zaken, Wederopbouw en Volkshuisvesting, Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, Finan cien alsmede Verkeer en Waterstaat, Maatschappelijk werk, Sociale Zaken en Volksgezondheid en Buitenlandse Zaken. Van grote waarde waren ook de adviezen van de heren Ir H. Sangster, secretaris van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs en Prof. Mr D. Simons. Voor de uitwerking van deze uitgebreide ontwerpen, aan welker uitvoering vele besprekingen en administratief werk verbonden waren, werd speciaal een Planbureau ingesteld. Aan ieder van deze projecten wijden wij in de volgende bladzijden een uitvoerige beschouwing, door vele bijlagen verhelderd. A, Het Textiel-plan Een van de plannen tot directe en tijdige hulpverlening aan de slachtoffers van de overstroming heeft de naam gekregen: Textiel plan. Het is geboren in een van de eerste vergaderingen van het 98

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1953 | | pagina 109