32 Gemeente Klundert. Het archief, voorzover reeds in de archiefbewaarplaats overgebracht, is geheel verdronken. Ter toelichting diene, dat de bewaar plaats wel haif-ondergronds is, maar dat het water een paar meter boven het maaiveld van het marktplein gestegen is. Bij mijn inspectie waren de stukken uit het water gehaald, maar niet verward. Zij zijn inmiddels door bemidde ling en onder toezicht van de Vereniging van Nederlandsche Gemeenten gedroogd. Besprekingen over ordening door een deskundige zijn met goede vooruitzichten gaande. Waterschap De Ruigenhil. Ook dit vrij grote archief is geheel verdronken, hetgeen niet geschied zou zijn indien het bestuur de door mij voorgestelde verplaatsing er van had uitgevoerd. Het werd naar het gebouw van het Rijksarchief te 's-Hertogenbosch vervoerd, waar het onder mijn leiding is gedroogd. Het archief verkeert nu in een naar omstandigheden redelijke staat. Er wordt nagegaan op welke wijze het weder in de omgeving van de polder- kan worden opgeborgen. Ook zijn besprekingen over ordening door een deskundige gaande. Waterschap Karnemelkspolder. Het in omvang geringe en onbeduidende archief heeft geheel onder water gestaan. Het is door de secretaris gedroogd. De overige gemeente- en waterschapsarchieven in Westelijk Noord-Brabant leden geen schade. J. P. W. A. SMIT. Men ziet, het is gelukkig nog al meegevallen: het had veel en veel erger kunnen zijn. Maar één conclusie doet zich toch op: Natuurlijk kunnen wij de archieven wegens andere gevaren niet op zolder, zelfs niet op de ver dieping bergen, maar ondergrondse bewaarplaatsen zijn, althans in de zee provinciën, uit den boze, En al moge wiskundigen ons dan ook voorrekenen, dat een dergelijke noodlottige samenloop van omstandigheden slechts eens in de 1264 jaar zich voor doet, terecht heeft de Regering terstond met kracht het mogelijke nagestreefd om zoveel mogelijk een ramp, als die ons in Februari trof, te voorkomen. De overheden mogen, en nu met temeer redenen, het goede voorbeeld indachtig zijn dat door Ged. Staten van Noord-Brabant is gegeven toen zij (zie Ned. Archievenblad 1952/53 p. 144) de onder hen ge stelde gemeentebesturen herinnerden aan de aanwijzing der Regering, dat in richting van een archiefplaats op de begane grond de voorkeur verdient boven een ondergrondse. De administratie moge er de les uit trekken, toe te zien op te gebruiken papier en inkt. Trouwens, vocht bedreigt de stukken altijd in ons klimaat, en is door haar permanentie eigenlijk een nog groter gevaar dan een min of meer ernstige inundatie, al werkt deze veel desastreuser. Terecht wijst dan ook een artikel in .De Raiffeisen-Bode", het orgaan van de Coöpera tieve Centrale Raiffeisenbank, waar menige ontredderde boekhouding in behandeling is genomen, er op dat het niet verantwoord is in belangrijke stukken gebruik te maken van stempels of inkten, die niet voldoende houd baar zijn om bewijskracht te blijven leveren.

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1953 | | pagina 7