31 De Oude Polders loozende op de haven van Klinkerland en De Polders loozende door het Oudeland van Oude-Tonge hebben alleen waterschade aan lopende administratie bij de secretaris aan huis gehad, evenals de Polders loozende door de Suyspolcter. üok N ieuw-Btetlendam, Motengors en Brie- tienspolder hebben waterschade gehad. Van de Magdalenapolder is vermoede lijk het archief geheel weggespoeld. De tieerenpolder en het waterschap van de gemeene uitwatering met bemaling van en door den Heerenpolder hebben enkele stukken verloren, doch het meeste is gered. Alblasserwaard. Alblasserdam heeft in de keider, waar de stukken van de ontvanger lagen, water gehad. Daar hiervan na verloop van tijd veel vernietigd kan worden, is de schade gering. in Papendrecht en Giessendam zijn de kluizen geheel onder water geweest, doch deze zijn bijtijds ontruimd. Van de polders zijn alleen vanWijngaarden enkele stukken nat geweest. Eiland van Dordrecht. In Dordrecht heeft het registratuurbureau waterschade gehad in de onderste laden. Van het gemeente-archief is de gehele kelder ondergelopen, waarin o.a. een pas geschonken rederij-archief geborgen was. Het Dordtse archief zelf heeft geen schade geleden.1) Het archief der Doopsgezinde Gemeente, 1896-heden, met acta van het pro ces i.z. de bezittingen der vroegere gemeente, c. 1860, is geheel verdronken, maar nu weder gedroogd2). T.a.v. de bedrijfsarchieven is vernomen dat het archief der R.T.M. te Rotterdam grotendeels verloren is gegaan. Het merendeel der bovengenoemde archieven is intussen reeds gedroogd: het zal alleen nog veel werk vereisen alles weer op de juiste plaats te krijgen. H. L. HOMMES NOORD-BRABANT Zo spoedig mogelijk na de ramp heb ik de getroffen gebieden bezocht en mij van de waarheid der geruchten omtrent de toestand der archieven op de hoogte gesteld. Ook hebben Ged. Staten per circulaire opgave dei- schade gevraagd, welke door mij in twijfelachtige gevallen gecontroleerd is. Zij bleek mede te vallen, omdat de waterschapsarchieven veelal in de ge meentelijke langs de dijken gelegen bewaarplaatsen geborgen zijn. Waren de hogerop gelegen Landen van Altena en Heusden getroffen geweest, waar de toestand der bewaarplaatsen ongunstiger is, dan zouden ongelukken niet uitgebleven zijn. 1) De archivaris der gemeente berichtte: „Hoe weinig er op gerekend was dat de kelder van het archiefgebouw ooit onder zou kunnen lopen, blijkt wel uit het feit, dat daarin van 1939 tot 1945 alle archivalia van vóór 1572 benevens de van het Rijk in bewaring ontvangen archieven geborgen waren. Gelukkig is deze overstromingsramp niet toen maar eerst zeven jaar later voorgevallen; anders zouden de gevolgen eenvoudig rampspoedig zijn geweest". Voor een tamelijk geëxponeerde stad als Dordrecht zij deze narrow escape een vingerwijzing. (N. v. d. R.). 2) Mededeling van ds A. Mulder (N. v. d. R.).

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1953 | | pagina 6