30 biaden werden opgehangen. De banden van registers werden alle tevoren verwijderd, daar deze niet meer bruikbaar waren. IN a droging blad voor blad werden de registers opnieuw geoonden. Up deze wijze zijn alle gemeente archieven, die nat geweest zijn, aldaar gedroogd. ihieronder volgt nu een overzicht van ue archieven, die waterschade hebben gehad. Gelukkig blijkt deze veel minder groot dan te verwachten was, en van slecüts een enkele polder is iets verloren gegaan door wegspoelen. Vele secretarissen van gemeenten en polders hebben nog bijtijds hun archieven naar een bovenverdieping of zolder overgeöracht, waardoor mede de schade is beperkt. Voorne en Putten. Hier hebben alleen de gemeenten Hellevoetsluis, Oudenhoorn en Zuidland waterschade gehad, bij beide laatstgenoemde gemeenten beperkte dit zich tot hetgeen zich in de ladekasten bevond voor de registratuur, bevolkingsregisters en registers b. S. Heilevoetsluis heeft de meeste schade gehad door het geheel onder water staan van de kluis, i.erwijl hetgeen zich in de secretarie bevond, droog gebleven is. Het archief van de Vier polders was in de kluis van de Amsterdamsche Bank te Dordrecht geborgen, waar het water ook de onderste planken van de kasten bereikt heeft. De polderarchieven zijn verder alle drooggebleven, behalve dat van de polder Abbenbroek. De Hoeksche Waard. Hierin zijn de gemeentehuizen van Namansdorp en s-Gravendeel getroffen. In Numansdorp was het grootste gedeelte van het archief op de bovenver dieping, zodat alleen enkele laden met dossiers en bevolkingsregisters nat zijn geweest. In 's-Gravendeel zijn meer dossiers nat geworden, daar het water hier hoger geweest is, terwijl ook de kluis in het laagste gedeelte nat is ge worden. Van de polderarchieven is van Cromslrijen het archiefgedeelte na 1875 nat geweest. De Oost en West Zomerlanden en Nieuw-Bonaventura, Mookhoek en Trekdam hebben alleen waterschade gehad aan het lopende archief, terwijl het archief van de Gorzen en Aanwassen van den Lande van Essche geheel nat is geweest. Gok de Mijl heeft iets te lijden gehad van het water. Het archief van de ambachtsheerlijkheid Cromslrijen behalve het gedeelte dat in het Algemeen Rijksarchief gedeponeerd is, is geheel onder water ge weest, evenals dat van het Eiland de Tien Gemeten. Goeree en Overf lakkee. Het ergst is Stellendam getroffen, waar het archief in kasten in de raad zaal geheel onder water is geweest. Waarschijnlijk is hier nog iets verloren gegaan, doch het meeste is gered. In Middelharnis is in de archiefruimte nog een 20 cm water geweest, zodat alles tot die hoogte nat is geworden, waarbij enkele registers van vóór 1813, die in het Algemeen Rijksarchief gedroogd en opnieuw gebonden worden. In Den Bommel heeft men het grootste gedeelte bijtijds naar boven kunnen brengen, zodat slechts enkele laden met dossiers nat zijn geworden. Ooltgensplaat heeft vrij veel water in de kluis gehad, waardoor o.a. 1/3 van het archief van vóór 1813 nat is geworden. De polderarchieven zijn er hier ook vrij goed afgekomen, daar de meeste in drooggebleven kluizen berustten.

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1953 | | pagina 5