29 moedelijk) De Vierbannen van Duiveland. Wij moeten hopen dat de schade zal meevallen. Tolen en S i n t-F i 1 i p s 1 a n d. Van de gemeenten op Tolen meldde alleen het zwaargetroffen Stavenisse schade aan een klein gedeelte van het lopende archief, welke door de firma Samson werd hersteld. Hulp van het NIDER was hier niet nodig, zomin als bij de overige gemeenten. De eerste berichten meldden schade aan de archie ven van de Nieuwe Zuidmoerpolder (vermoedelijk) en de Oud-Kempens- hofstedepolder, beide te Stavenisse. De overige trof ik in welstand aan. De secretarie der gemeente Sint-Filipsland was direct na ontvangst onzer instructies op de daar aangegeven wijze met drogen begonnen, wat door de firma Samson, zodra deze ter plaatse was, werd voortgezet. In afwachting van de bouw van een nieuw raadhuis zal het archief tijdelijk worden opge slagen. Het gemeentebestuur is van plan de registers B. S. en Bevolking, die voorlopig te Steenbergen worden bewaard, te doen mikrofilmen, ten einde deze bij een mogelijke nieuwe ramp te sauveren. Het archief van het gelijk namige waterschap liep schade op, waarvan de details ons nog niet bekend zijn. Van het waterschap De Prins Hendrikpolder werd een deel door het water beschadigd. Het werd overgebracht naar het kantoor der Weegbrug, waar de secretaris-penningmeester de schade zo goed mogelijk trachtte te herstellen. Zeeuwse h-V laanderen. Uit deze contreien bereikten ons geen berichten over schade of verlies van archieven. W. S. UNGER ZUID-HOLLAND Bij het vernemen van de ramp van 1 Februari 1.1. kwam direct de gedachte bij mij op: hoe zou het afgelopen zijn met de archieven op de Zuidhollandse eilanden en in de Alblasserwaard. Het duurde ruim een week voor ik het een en ander vernam, daar alle zorg van het Provinciaal Bestuur zich natuurlijk eerst op andere belangen geconcentreerd had, terwijl ik geen gelegenheid kreeg zelf naar de getroffen gebieden te gaan. Intussen stelde ik voor Ged. Staten een advies op voor behandeling van nat geworden archieven, waarna dit college een circulaire deed uitgaan. Op 12 Februari kon ik mijn eerste tocht maken naar Voorne en Putten en het eiland van Dordrecht. Ik bezocht het eerst Hellevoetsluis, waar de gehele archiefbewaarplaats twee dagen onder water gestaan heeft. Men heeft geen idee, wanneer men dat niet gezien heeft, hoe jammerlijk zo'n nat ge worden archief er uitziet. De banden van de registers van de Burgerlijke Stand waren zo uitgezet, dat ze vastgeklemd in de stalen stelling zaten, zodat er geen enkele uit te halen was. De losse stukken zagen er als vodden uit en wa ren overal verspreid geraakt. Men kreeg het gevoel, dat hier niets meer aan te verhelpen viel. Gelukkig echter bleek dit wel het geval te zijn. Al spoedig is er in het ramp gebied een vertegenwoordiger van de fa. Samson geweest, die kon mededelen dat deze firma gelegenheid had archieven te drogen en wel op deskundige wijze. Het is mij gebleken, dat dit inderdaad zeer zorgvuldig gebeurde met behulo van bladen carton, wit vloeipapier en een drooginstallatie, waarin de losse

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1953 | | pagina 4