28 Hoewel Oudelande en Waarde, zij het in mindere mate dan bovengenoemde gemeenten, van de watersnood te lijden hebben gehad, kwamen hun archieven, evenals die van de gelijknamige waterschappen, er zonder kleerscheuren af. Krabbendijke, waar het heeft gespannen, ontkwam op het nippertje aan de dans. In Kortgene, waar in de vroege morgen van 1 Februari ruim 2 m water stond in het nieuwe raadhuis, dat den vorigen middag was ingewijd, leed alleen het lopend archief schade, die door de firma Samson is hersteld. De niet onbelangrijke oude archieven der drie samenstellende gemeenten be halve Kortgene ook Kats en Colijnsplaats welke laatste kort te voren naar de hoofdgemeente waren overgebracht, bevonden zich in de op de verdieping gelegen archief kamer, en liepen zodoende vrij. Schouwen en Duiveland. Zoals men weet is dit eiland het zwaarst van alle overstroomde gebieden getroffen. Het stond het langst aan de funeste gevolgen van het zeewater bloot, en de vernietigende werking van eb- en vloedstromen was hier erger dan waar ook. Voor persoonlijk onderzoek was dan ook geen mogelijkheid; uit correspondentie moest de situatie hierover tot nu toe zo goed mogelijk bekend worden. Het onderstaande is dan ook onvolledig, en zal misschien later nog aanvulling en verbetering lijden. Hetgeen van het eens zo belangrijke oud-archief van Zieriksee nog over is is niets beschadigd; van het nieuw-archief is een gedeelte, met name de registers van de B. S. en Bevolking, nat geworden en door de firma Samson behandeld. De kelderkluis van het archief van het Waterschap Schouwen liep onder, waardoor dit schade leed. De eerste hulp aan dit archief, dat naar de gasfabriek was overgebracht niet met kwade bedoelingen overigens! werd verleend door de archiefambtenaar van het Hoogheemraadschap Rijnland. Het daarvoor in aanmerking komende gedeelte is vervolgens over gebracht naar het Gemeenlandshuis van Rijnland, waar het gedroogd en zo goed mogelijk verzorgd is. Het archief van Dreischor heeft een weinig van het water geleden. Ook het gemeentebestuur van Kerkwerve gevestigd te Zieriksee berichtte dat slechts een deel van het lopend archief nat was geworden, doch binnen en kele dagen gedroogd. De archieven van Duivendijke, Elkersee en Eüemeet zijn, voorzover beschadigd, door de firma Samson gedroogd; het gespaarde deel van het archief van eerstgenoemde gemeente is overgebracht naar Renesse. Van Serooskerke vlak bij de beruchte Schelphoek -werd een deel naar Noordwelle overgebracht, een deel was nog ter plaatse in precaire situatie een ander deel bij de firma Samson in behandeling. In Noordwelle was het nat geworden deel van het archief gedroogd naar onze aanwijzingen, ten dele door genoemde firma; de rest was overgebracht naar de noodsecretarie en een drooggebleven schoolgebouw. Op Duiveland was naar werd bericht het archief van Ouwerkerk in orde; dat van Nieuwerkerk werd voor zover nodig, door de firma Samson gedroogd, en van verlies was niet gebleken. Hetzelfde was in Oosterland het geval. Minder overzichtelijk is de positie der waterschaps- en polderarchieven. Ge heel of gedeeltelijk nat geworden zijn, behalve dat van het Waterschap Schou wen bovengenoemd, de archieven van de Polder Dreischor, de Goo/fcens- nieuwlandpolderde Kleinbeddewaardepolderde ]ongepolder, de Nieuwe of Jongepolder van Dreischor, de waterschappen Ooster- en Sir fansland en (ver-

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1953 | | pagina 3