62 die verloren zijn gegaan. Van Oosterland gingen een aantal stukken en reke ningen van Kerkeraad en Diaconie, die reeds van dc inundatie tijdens de tweede Wereldoorlog hadden geleden, verloren; ook de laatste rekeningen zijn vermoedelijk verloren gegaan. In de kleine gemeente Sir Jansland zou de helft van het archief nat zijn geworden. Ernstiger waren de gevolgen in Nieuwerkerk en Zieriksee. In Nieuwevketk zijn de contraboeken verloren; nat geworden is het belangrijkste deel van het archief, dat dadelijk in be handeling is gegeven aan de beheerder van het archief der gemeente Zieriksee, de heer P. van Beveren. Te Zieriksee liep de classicale kluis, gelijkvloers gebouwd in het Verenigingsgebouw der Herv. gemeente (helaas in het laag gelegen gedeelte van Zieriksee!) tot op ongeveer halve hoogte onder. De oudste acta classis, die het hoogste stonden, zijn gespaard, evenals een groot deel van de rest van het classicale archief, dat teruggaat tot 1582. Bijna geheel nat geworden echter is het grote archief van Kerkeraad en Diaconie. Deze drie archieven waren enkele jaren geleden op mijn bureau geheel in orde gebracht en gebonden. Het archief der Kerkvoogdij heeft niet geleden. Verder waren in de kluis geborgen het archief van de Kerkvoogdij van Sint-Philipsland boven genoemd en dat van Dveischor, die eveneens onderliepen. Zij zijn ten dele bij de firma Samsom, ten dele op mijn bureau met succes gedroogd. De perkamenten banden zijn bijna alle gered en zullen weer voor nieuwe worden gebruikt. Noor d-B r a b a n t. Het archief van de Kerkeraad te Klundert heeft flinke waterschade ge leden. Een deel is hersteld bij de Erven J. J. Tijl te Zwolle, de rest op mijn bureau, riet is in zijn geheel vervolgens geïnventariseerd door jhr dr B. M. de Jonge van Ellemeet. Wegens verwaarlozing te Klundert, blijft het bij mij in bewaring. Tenslotte moge in dit verband opgemerkt worden, dat een centrale be waring van archieven, door velen steeds zo vurig gewenst, altijd ernstige nieuwe gevaren meebrengt (b.v. Zieriksee). Dat elke laaggelegen berging van archieven, op welke wijze ook, bijna steeds uit den boze is, in het bij zonder in West- en Noord-Nederland. Dat het tijdrovende drogen van nat geworden archieven met vloeipapier, tot een uitstekend en ongeforceerd re sultaat leidt. En dat de meeste perkamenten banden het tegen het bijtende zeewater hebben uitgehouden en na weer glad gemaakt te zijn, opnieuw gebruikt kunnen worden bij het herinbinden. T. J. NAUDIN TEN CATE

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1953 | | pagina 13