61 ter plaatse en op mijn bureau te 's-Gravenhage gedroogd. Het archief van de Kerkeraad werd bovendien opnieuw geïnventariseerd. Op Goeree en Ovcrflakkee werd te Goedereede een deel van het archief hoofdzakelijk der Diaconie in desolate toestand in een brandkast aange troffen; het is in Den Haag gedroogd Het archief van Herkingen bleek bij mijn bezoek grotendeels met goed gevolg gedroogd; de losse stukken waren echter deels in matige toestand. Het archief van de gemeente Nieuwe Tonge, ten dele nat geworden, is later tot herstel verzonden naar de firma Samson. Ook van de archieven van Den Bommel en Ooltgensplaat is een deel be schadigd, doch gedroogd en ten dele hersteld. Het van 1820 daterende ar chief der gemeente Stellendam is door de brandweer uit water en modder ge haald en te drogen gelegd in het ziekenhuis Bcthesda te Dirksland. Zeeland. Het kerkvoogdij-archief der gemeente Sint-Philipsland, dat bewaard werd in de classicalc kluis te Zieriksec (hoofdzakelijk 19e eeuw), is daar nat geworden doch intussen gedroogd; notulenboeken 1906 1934), doopregis ter (19021953), huwelijksregister 1817 1952) en rekeningboek der Dia conie 1879 1952) bleken behouden. Weggespoeld echter zijn de notulen boeken van de Kerkeraad 1656heden), het doopregister 1811 1901, de lidmatenregisters uit de 19e eeuw tot de laatste jaren, alsmede de ingeko men stukken van 1816 af en de jaarrekeningen der Diaconie 1656-1879. Dit is een gevoelig verlies, Het ringboek van Tholcn, 1857-1902, dat zich toevallig in het archief van Sint-Philipsland bevond, bleef behouden. Op Tholen leden alleen de archieven te Stavenisse schade. Zowel die van Kerkeraad als van de Kerkvoogdij, bewaard in een kastkluis, liepen on der, doch zijn gered en in Den Haag definitief gedroogd. Twee boeken en een pakket oude rekeningen, volkomen vastgeplakt, werden behandeld door de Ned. Document Reproductie tc 's-Gravenhage. Zij worden thans ge ordend door jhr dr B. M. de Jonge van Ellemeet; dc boeken zullen worden herbonden. Op Zuid-Beveland bleek de schade tc Rilland-Bath gering en ter plaatse gedroogd; uit Kruiningcn kwamen twee kisten met flink gehavende en natte archiefstukken, die in Den Haag werden gedroogd en verder opgeknapt. De belangrijkste stukken van het archief van Waarde zijn droog en ongeschon den te Breda ondergebracht. Dc oudste boeken in het archief van Wolfaarts dijk, in bewaring in het raadhuis, leden schade, die bij de firma Samsom is hersteld. Op Walcheren leed het kerkelijk archief van Vlissingen waterschade. Aan hetgeen daarover hiervóór p. 27 is medegedeeld kan nog worden toegevoegd dat door mijn binder de banden van de voornaamste delen zullen worden hersteld; elf zijn reeds hersteld teruggezonden. Het archief der Diaconie is volkomen droog gebleven1). Op Schouwen en Duiveland bleek het archief van Eikerzee geringe schade te hebben gehad. Ook van Kerkwerve en Serooskerke is bijna alles gered, behalve enige tegenwoordige notulenboeken van laatstgenoemde gemeente. l) Ook het van c. 1740 daterende archief der Lutherse Gemeente is nat gewor den, doch op het gemeente-archief gedroogd.

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1953 | | pagina 12